Dny evropského dědictví jsou tu. Otevře se hrobka, opuštěný kostel i zámek

  17:48
Jedinečnou příležitost navštívit běžně nepřístupné památky a využít sníženého vstupného mají lidé o následujících dvou víkendech. Města na Vysočině i soukromí vlastníci památek se připojili ke Dnům evropského dědictví, u jejichž příležitosti se konají různé akce.

Hrobka rodu Pallavicini u Jemnice na Třebíčsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mimořádně bude veřejnosti už tuto sobotu zpřístupněn například kostel svatého Víta v Zahrádce. Ten jako jedna z mála staveb dodnes připomíná městečko zaniklé v 70. letech minulého století kvůli výstavbě vodní nádrže Švihov.

„Komentované prohlídky původně románského kostela s unikátními malbami začínají v 11 a ve 14 hodin,“ upozornila Markéta Slabová z Národního památkového ústavu.

Zítra a pozítří bude také možné prohlédnout si hrobku rodiny Pallavicini v Jemnici, kterou město postupně opravuje. Hrobka z roku 1902 vznikla podle návrhu vídeňského architekta Otto Hofera.

Zajímavý zážitek nabídne i sobotní prohlídka Větrného zámečku na vrchu Křemešník u Pelhřimova, který je v rukách soukromého vlastníka. Zámeček si původně jako letní sídlo nechal vyprojektovat a následně postavit významný sochař a medailér Josef Šejnost v letech 1930 - 1934 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, jenž se podílel i na dostavbě katedrály svatého Víta v Praze. Exkurze budou možné v sobotu od 13 do 16 hodin.

Kolumbus, Picasso a Banderas v Náměšti

Netradiční prohlídky prozářené španělským sluncem a kulturou oživí zámek v Náměšti nad Oslavou.

„Potkáte se zde s historickými osobnostmi Iberského poloostrova, jako například s mořeplavcem Kryštofem Kolumbem, malířem Pablem Picassem, hercem Antoniem Banderasem nebo operní pěvkyní Montserrat Caballé,“ nastínila Markéta Slabová.

Do oživených prohlídek se letos zapojí více než stovka herců v patnácti hromadných i individuálních obrazech. „Takto početný herecký soubor nikde jinde nespatříte,“ upozornil kastelán zámku Marek Buš.

Prohlídky se budou konat o víkendu mezi 9. až 17. hodinou v třicetiminutových intervalech. Délka prohlídky je 80 až 90 minut.

Dny evropského dědictví zahájí v sobotu v Pelhřimově troubení z věže kostela. V rámci akce se uskuteční například i dvě procházky po architektonických památkách města s výkladem průvodců. Startují v 10.15 a ve 14 hodin.

Další města, jako je Havlíčkův Brod, Třebíč a Jihlava se do projektu zapojí o příštím víkendu.

Jihlava bude lákat na koncert v krovech kostela svatého Jakuba či prohlídky podzemí a kolektorů. Možné bude navštívit i jihlavské kostely i měšťanské domy, kde nyní sídlí například základní umělecká škola či knihovna. Třebíč bude zvát na své památky UNESCO, baziliku svatého Prokopa, zadní synagogu či větrný mlýn.