Jihlavští divadelníci za městem v maringotkách vymýšlí letní představení

  16:28
Kouzlo jedinečného prostředí Staré plovárny v Jihlavě již popáté využijí místní divadelníci pro své letní divadelní představení pod širým nebem. Projekt, kterého se může zúčastnit i veřejnost, vzniká na břehu bývalého rybníka. Už nyní tam lze najít cirkusové šapitó i maringotky.

Jihlavští divadelníci na Staré plovárně nacvičují letní hru pod širým nebem. Letos jejím prostřednictvím připomenou malířku Mílu Doleželovou. | foto: Archiv Divadla T. E. J. P.

Téměř každým rokem v létě na Staré plovárně tým divadelníků nechává ožívat příběhy plné vizuální i sluchové imaginace, akrobacie a dalších prvků takzvaného nového cirkusu. Za projektem stojí Divadlo T. E. J. P., letos ve spolupráci s Divadlem DIOD, Bránou Jihlavy a Sokolem Jihlava.

„Cílem projektu je ve vymezeném čase a v daném prostoru vytvořit jedinečné divadelní představení. Cestou k tomuto cíli je tvůrčí setkání profesionálních herců, amatérských divadelníků a všech zapálených lidí odlišných přístupů a profesí. Účastníci spolu během projektu několik dní žijí a pracují,“ vysvětluje Jakub Škrdla, vedoucí projektu a principál Divadla T. E. J. P.

„K vyprávění příběhu používáme masek, loutek, stínoherní divadlo, cirkusové techniky a další divadelní metody, které si dané představení vyžádá,“ dodal Škrdla.

Téma? Malířka velkých očí

Tentokrát si divadelníci za téma vybrali významnou akademickou malířku Mílu Doleželovou, od jejíhož narození letos uplyne 100 let. Ta se ve svých dílech kromě biblických a náboženských motivů věnovala životu Romů. Inspirovala se též byzantskými ikonami a orientálním uměním.

Typické jsou pro postavy na jejích obrazech velké a často smutné oči. I proto se jí přezdívalo „Malířka velkých očí“. Její velkoformátovou fresku mohou obyvatelé Jihlavy stále vidět v interiéru jihlavské lékárny na náměstí. A byť její díla nyní visí v USA, Mexiku i Tel Avivu, sama svůj život spojený s Vysočinou prožila téměř v chudobě.

Samotnému představení předcházejí pohybové, výtvarné, hudební i jinak tematicky zaměřené dílny.

Z tvůrčího hlediska jde o jedinečné setkání profesionálních divadelníků a amatérů různých profesí.

„V průběhu dílny projdeme všemi fázemi vzniku divadla. Od dramaturgie, scénografie, výroby loutek, přípravy kostýmů přes hudbu a pohyb, včetně nazkoušení samotného představení,“ připomínají tvůrci.

Výsledkem snažení je celkem pět veřejných představení. Premiéra je naplánovaná na středu 3. srpna. Reprízy jsou pak každý následující den až do neděle 7. srpna. Představení začíná vždy po 21. hodině.