Místo premiéry Noc divadel. Diváci nakouknou i do legendární Devatenáctky

  14:28
Místo nastudování nové divadelní hry v nejisté covidové situaci se letos žďárští ochotníci rozhodli připojit k akci Noc divadel. Ta se koná na prknech, co znamenají svět, po celé Evropě vždy třetí listopadovou sobotu. Městské divadlo ve Žďáře nad Sázavou se otevře v sobotu od 19 do 23 hodin.

Zatím poslední premiérou žďárských ochotníků byla před dvěma roky detektivka Inspektor má těžkosti. Letos se soubor místo nové hry připojí k celoevropské Noci divadel. | foto: Archiv Divadelního spolku Žďár

„Noc divadel je výjimečný zážitek pro diváky, ale také pro nás divadelníky. Umožní lidem divadlo si osahat a vyzkoušet si spoustu věcí opravdu na vlastní kůži. Nejenže se podívají do zákulisí, vyzkouší si osvětlovací a zvučící techniku, kostýmy, ale ti odvážnější si také divadlo mohou zkusit zahrát s námi. A takový kontakt s divákem bude zase zážitek i pro nás,“ říká režisér žďárského amatérského souboru Martin Blažíček.

Návštěvníci se mohou těšit rovněž na loutkovou dílnu. Tu povede loutkoherec a principál Dřevěného divadla Jan Hrubec, který se žďárským souborem spolupracuje jako odborný poradce a na sobotu chystá pro ochotníky zajímavou aktivitu.

„Pro kolegy ze žďárského souboru připravuji témata k improvizaci před publikem. I pro ně to bude nová a určitě zajímavá zkušenost. Pokud se budou chtít k improvizačním scénkám připojit i diváci, rozhodně se nebudeme bránit. Noc divadel je opravdu o tom, divadlo zažít,“ vyzdvihuje Jan Hrubec.

Ve foyer divadla budou připraveny videoukázky a fotografie z představení, která už na repertoáru žďárských ochotníků nejsou. To ale není všechno.

„Muzikanti z našeho souboru budou hrát a nejzvědavější návštěvníky necháme nakouknout do legendární místnosti s tajemným názvem Devatenáctka,“ doplňuje Martin Blažíček.

Divadelní spolek během pandemie přerušil šedesát let trvající tradici, kdy každý rok nastudoval novou hru. Zatím poslední premiérou byla před dvěma roky detektivka Inspektor má těžkosti.

Vstupné na žďárskou Noc divadel, kterou finančně podpořilo město, bude dobrovolné. Při vstupu bude ovšem nutné prokázat se bezinfekčností.

Autor: