Žďár si chce hýčkat kreativní lidi, plánuje pro ně dílny a laboratoře

  8:52
FabLab, otevřené mobilní dílny plné moderních strojů, nářadí a přístrojů, dorazí do Žďáru nad Sázavou. Upravený návěs kamionu se zájemcům otevře ve čtvrtek. K dispozici bude všem, kdo chtějí tvořit, vzdělávat se nebo si vyzkoušet svůj vynález v praxi. Mobilní dílna je inspirací pro radnici. Ta chce ve městě zřídit něco podobného.

Pojízdná digitální laboratoř FabLab vozí vědecké přístroje hlavně mezi jihomoravskými středními a základními školami. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Žďár je i historicky - hlavně díky místní firmě Žďas - městem inženýrů. Je tu plno technicky erudovaných a manuálně zručných lidí. Jelikož přikládáme velký význam podpoře podnikání a podnikavosti obecně, tak bychom rádi prostřednictvím otevřené dílny otevřeli i toto téma - jakým způsobem by mohlo město vyjít vstříc kreativním a invenčním lidem,“ uvedl starosta Martin Mrkos.

Otevřené dílny

  • Akce se uskuteční ve čtvrtek na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou.
  • Od 8 do 15 hodin potrvají komentované prohlídky pro školy a účastníky semináře. Ten je určen pro starosty a personál radnic, pracovníky krajských úřadů, učitele středních odborných škol a učilišť, personál domů dětí a mládeže. Taky pro zástupce místních firem, které mají zájem podpořit místní ekonomiku.
  • Od 15 do 17 hodin jsou v plánu prohlídky pro veřejnost.
  • Akci pořádá město společně a agenturou CzechInvest.

V pojízdné digitálně technické laboratoři si ve čtvrtek na náměstí Republiky příchozí budou moci vyzkoušet za pomoci zkušených lektorů například 3D tiskárnu, modelovací frézku, elektronový mikroskop, kooperativní robot, laserovou řezačku, řezací plotter nebo termolis.

„Od 8 do 15 hodin budou komentované prohlídky pro školy a účastníky semináře. Od 15 do 17 hodin pak bude FabLab k dispozici veřejnosti,“ upřesnila mluvčí radnice Blanka Sobolová.

Zájemci, kteří čtvrteční návštěvu FabLabu nestihnou, mohou doufat, že se radnici povede uskutečnit plánovaný projekt vlastních otevřených dílen.

„Zatím máme vytipovaný jeden objekt a dáváme dohromady koncept, jak by mohla tato inovační infrastruktura ve městě fungovat. Rádi bychom do projektu zapojili například i školy, které již dnes 3D tiskárnami disponují,“ popsal Mrkos.

Dodal, že vzhledem k probíhajícím majetkoprávním jednáním bude zvažované místo pro dílny zveřejněno až v nadcházejících týdnech.

Jsou ideální na podporu inovací a řemesel

Podle představ vedení města by v budoucí laboratoři neměla chybět mechanická dílna s nejrůznějšími přístroji, nástroji a nářadím. V digitální části jsou zase v plánu 3D tiskárny, plotter, laser nebo třeba programovatelný šicí stroj.

Pojízdná digitální laboratoř FabLab vozí vědecké přístroje hlavně mezi jihomoravskými středními a základními školami.

„Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na kreativní a multimediální dílnu s počítači, internetem a příslušnými programy,“ doplnil starosta.

Cílem dle jeho slov také je, aby vznikl komunitní prostor, kde by lidé mohli sdílet své nápady, konzultovat je a vyměňovat si s ostatními svoje zkušenosti.

„Otevřené dílny jsou ideálním nástrojem na podporu inovací, řemesel, kreativních činností a podnikání ve městech všech velikostí. Mohou vhodně doplnit existující podnikatelské a inovační inkubátory nebo vědeckotechnické parky,“ uvedla ředitelka královéhradecké kanceláře CzechInvestu Martina Ceplová.

Právě i s navazující podporou nově vzniklých firem a startupových projektů počítají také ve Žďáře - s cílem, aby se z nich v budoucnu staly regulérní fungující společnosti, které jednou jako technologický podnik zakotví třeba ve žďárské průmyslové zóně.

Prostředky na otevřené dílny chce radnice získat z dotací od CzechInvestu. „My jako město bychom na projekt přispěli řádově nižšími stovkami tisíc,“ podotkl Mrkos. Nové prostory by se podle něj mohly otevřít v horizontu šesti až devíti měsíců.

Pojízdné dílny a laboratoře na záběrech z února 2019

26. února 2019