iDNES.cz

Příměstské tábory jsou plné, rodiče si dovolenou vybrali na karanténu

  8:42
Rodiče, kteří si včas nezamluvili pro svého potomka příměstský tábor, už na poslední chvíli na Vysočině najdou volné místo jenom velmi stěží. Domy dětí a mládeže a další organizátoři těchto aktivit hlásí většinou plno. A to dokonce i přesto, že někteří z nich pro letošek navýšili kapacitu.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Například ve Žďáře nad Sázavou se obvykle o letních prázdninách konají tři příměstské tábory. „Letos se jich uskuteční pět a všechny máme naplněné,“ přiblížil Luboš Straka, ředitel žďárského Active - střediska volného času.

Podle jeho slov organizace očekávala a byla připravena i na větší nápor.

„Chtěli jsme vyjít vstříc rodičům, kteří vyčerpali dovolenou během karantény, proto jsme nabídli příměstských táborů celkem devět. Nakonec stačilo zmiňovaných pět, i to je ale více než v předešlé roky,“ uvedl Straka s tím, že zájem byl jak o všeobecné zaměření, tak například o sportovní.

O tom, že volná místa na „příměšťácích“ nebude možné veřejnosti nabídnout, měli v jihlavském domě dětí a mládeže (DDM) jasno už zkraje roku.

„Přihlášky se u nás začaly podávat na začátku února. Během týdne bylo tradičně devadesát procent míst pryč a do čtrnácti dnů jsme měli plno úplně,“ popsal Vilibald Prokop, ředitel DDM Jihlava.

Během následné koronavirové pandemie se podle něj odhlásilo minimum dětí. A pokud se tak stalo, snadno je nahradili náhradníci, o něž také nebývá nouze.

Volno mají jen některé tábory menších neziskovek

Toho, že rodiče budou kvůli koronaviru odhlašovat děti z táborů, se obávali rovněž v DDM Třebíč.

„Až na pár výjimek se nic takového nedělo. Jinak máme samozřejmě plno, stejně jako v minulých letech. O příměstské i pobytové tábory je velký zájem,“ podotkla ředitelka zařízení Jarmila Pavlíčková s tím, že na případné navýšení počtu těchto aktivit nemá třebíčský DDM kapacity.

Nalézt několik posledních míst mohou ale rodiče v případě některých menších příměstských táborů. Jeden z nich se koná například ve Žďáře nad Sázavou v režii neziskové organizace SE. STA - Centra choreografického rozvoje. Strávit tam několik prázdninových dní může ještě zhruba osm dětí.

Vše se odehraje v areálu žďárského zámku od 10. do 14. srpna. Zkušení umělci a pedagogové se u dětí zaměří na rozvoj kreativity, pohybových principů a improvizace.

„Tábor je časově naplánován tak, aby končil zároveň se začátkem etablovaného mezinárodního festivalu KoresponDance a děti tak měly unikátní možnost na festivalu vystoupit. Prezentace výsledků práce dětí z Tvořivého tábora je již tradičně součástí programu a vždy je plná radostných emocí,“ popsala Eva Papánková z Centra choreografického rozvoje.

Účastnit se mohou jak začátečníci, tak i zkušenější děti.

Ani mobilem odchované dítě není těžké zaujmout

Tematické příměstské tábory jsou rodiči velmi vyhledávané. A nabídka je opravdu velmi pestrá. Kromě oblíbených tanečních jsou nabízena i sportovní zaměření všeho druhu - v jihlavském DDM si děti mohou třeba užívat na plaveckém příměstském táboře, v třebíčském DDM zase na cyklistickém. V poslední době je hodně populární rovněž parkour, stálicí jsou ale i keramické, výtvarné nebo turistické „příměšťáky“.

Organizátoři táborů se také shodují, že ani dnešní děti odchované mobilními telefony není problém zaujmout.

Takovou zkušenost mají ve žďárském Rodinném centru Srdíčko, které funguje pod spolkem Kolpingovo dílo České republiky. Tam se letos konají tři běhy příměstských táborů, z toho jeden pro děti zaměstnanců místní firmy.

„Vždy se snažíme vymyslet nějaké téma, které děti zaujme, a to jak chlapce, tak dívky. Loni jsme měli tábory v duchu Cesty časem. Aktivity se týkaly minulosti, přítomnosti i budoucnosti a děti to úplně pohltilo,“ popsala Jana Kamarádová ze Srdíčka. Dodala také, že na druhém běhu příměstského tábora jsou ještě dvě volná místa.

„Když je dobře zvolené téma tábora, aktivity a k tomu jsou šikovní vedoucí, tak si děti na mobily ani nevzpomenou. Zabírá prostě to, co vždycky,“ potvrdil Vilibald Prokop z DDM Jihlava.

zpět na článek