Dělostřelci vypálí na jihlavském náměstí desítky ran, pokusí se o rekord

  8:44
Na jihlavském Masarykově náměstí bude v sobotu hodně hlučno. Zazní na něm výstřely ze 64 historických palných zbraní. Jihlavský Spolek přátel dělostřelby se tak chce zapsat do české knihy rekordů. Pálit bude nejen z replik, ale také ze tří originálních moždířů, které pocházejí z 15. století.

Dva z historických moždířů mají svou historii spojenou přímo s Jihlavou. „Byly vykopány při sanaci jihlavských hradeb v roce 1974. Zedníci tehdy nevolali k nálezu archeology, ale směnili je v přilehlém hostinci za pivo. Od hostinského je pak koupil jeden kominický mistr a od něj jsme je získali my a uvedli do provozuschopného stavu,“ vylíčil anabázi obou zbraní David Kočka, dělmistr a předseda spolku.

Obě zbraně jsou v majetku spolku od první poloviny devadesátých let. Podle Kočky byly moždíře ve výborném stavu, potřebovaly pouze novou dřevěnou lafetu.

Jak tvrdí předseda jihlavských dělostřelců, moždíře, které označuje za předchůdce minometů, byly poměrně rozšířenou zbraní. Odvolává se při tom na staré záznamy, které uvádějí, že na území Jihlavy jich bylo svého času kolem 220 kusů.

Původně se používaly například na boření stropů. Postupem času se z nich však stala ceremoniální záležitost. „Používaly se ke slavnostní střelbě, například při vítání panovníka,“ popisuje Kočka.

První výstřel zároveň odstartuje oblíbený cyklistický závod

Jihlavský pokus o rekord začne v sobotu v 11 hodin. První výstřel zároveň odstartuje další ročník maratonského cyklistického závodu Jihlavská 24 MTB. Poslední rána by pak měla zaznít o tři hodiny později ve 14 hodin.

Přátelé dělostřelby lidem představí celou škálu palných zbraní, které se používaly v rozmezí let 1380 až 1800. Nejstarším typem zbraně budou takzvané píšťaly, předchůdkyně pušek, nejmladším pak jsou repliky perkusních mušket. Ty používala městská garda královského horního města Jihlavy. Jednotka ozbrojených měšťanů působila v Jihlavě už v 15. století.

Jednotlivé zbraně mají ráži od osmi do 88 milimetrů. Dělostřelci počítají s tím, že během svého pokusu o rekord použijí 10 až 12 kilogramů černého střelného prachu.

„V dubnu jsme absolvovali tlakovou zkoušku asi u 40 hlavní, které nám ještě chyběly,“ řekl Kočka.

Tlakové zkoušky ověřující bezpečnost střelby z historických zbraní provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Zbrojní průkaz členové spolku nepotřebují.

Spolek přátel dělostřelby má šest členů a dvě desítky příznivců. Vystupuje při různých oslavách či rekonstrukcích historických bitev po celé republice.