iDNES.cz

Hokej, letadla, tahače, kotle. Jihlavská delegace přijela z Číny nadšená

  12:28
Čínu navštívila velká skupina podnikatelů a politiků z Vysočiny. Pokud se naplní část toho, o čem tam jednali, bude to podle hejtmanství znamenat pro firmy v kraji i konkrétně pro Jihlavu přívalovou vlnu dobrých zpráv. A v červnu přijede na Vysočinu šéf komunistů z obří provincie Hubei.

Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl si v Číně například po roce opět sedl do tamní rychlodráhy. „Letos jen 304 km/h, vloni to bylo 308 km/h. A wuhanské nádraží je zatím nejhezčí, co jsem viděl,“ napsal na sociálních sítích. | foto: Facebook Libora Joukla

I takhle se vyjednává v Číně. Náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) popisoval, jak hovoří zástupce padesátitisícové Jihlavy se svým protějškem z desetimilionového města Wuhan.

Když mu čínský politik vyprávěl minulý týden, co všechno v jejich obrovském městě mají, zeptal se ho Výborný, jestli u nich stojí zimní stadion. Dostalo se mu záporné odpovědi. Náměstek primátora začal hned povídat o tom, že se blíží zimní olympiáda v Číně v roce 2022 a jejich reprezentace tam bude automaticky hrát.

Kdo byl v delegaci do Číny

Politici:

poslanec Josef Zahradníček (KSČM)

senátoři Zdeněk Škromach (ČSSD) a Jan Veleba (SPO)

náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (ČSSD)

náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD)

krajský zastupitel Marek Nevoral (KSČM)

Zástupci těchto firem:

TTS energo, Porr, Chládek a Tintěra, HB Golf, Starkon Jihlava, Pretol HB, Colas, Glenowell CZ, Dřevozpracující družstvo Lukavec, Eurovia CS, Podzimek a synové, Agrostroj Pelhřimov, Vysočina Media

„Ptal jsem se, jestli tam chtějí dostat v hokeji nakládačku, nebo chtějí něco udělat pro úspěch. Tato myšlenka ho zjevně zaujala. Stadion prý určitě postaví. Já mu řekl, že my zase hokej umíme učit,“ popsal náměstek.

Pak se bavili o tom, že by se v Jihlavě mohli učit někteří čínští hokejisté, což by jim jejich vlast zaplatila. Dukle by mohla ekonomicky pomoci i celá provincie Hubei, kde žije 58 milionů lidí a město Wuhan tam patří.

„Neříkám, že by Duklu rovnou koupili, ale mohli by ekonomicky pomoci. Před cestou do Číny jsem tomu dával tak deset procent, teď už jsem to zvýšil tak na čtyřicet,“ popsal Výborný.

Pretol Číňanům poskytne know-how i vyprošťovací techniku

V Číně také jednal o výstavbě kongresového centra v Jihlavě. „Vzali to velmi vážně, že by tady mohli investovat,“ popsal. Už v červnu zde budou Číňané jednat o podrobnostech.

Podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) přijede na Vysočinu v červnu i šéf komunistů z provincie Hubei. Ten má údajně větší vliv než guvernér, který tu byl v říjnu roku 2014 s delegací čínských podnikatelů.

S Jouklem byl minulý týden v Číně i zástupce odtahové a vyprošťovací služby Pretol, která má zájem spolupracovat s Číňany. „Mají předjednanou dohodu, že by Pretol poskytl část svého know-how, nebo prodal několik kusů odtahových speciálů,“ uvedl Joukl.

Ještě dál je podle něj spolupráce s výrobcem letadel Jihlavan Airplanes. „Jejich zástupce tentokrát neměl možnost do Číny jet, tak jsem za ně něco trochu vyřizoval,“ uvedl Joukl. Největší výrobce letadel v Číně už podle něj staví novou halu, kde by se měly vyrábět i „jihlavské“ letouny.

Že firmy na Vysočině kupuje někdo jiný, způsobilo pozdvižení

Joukl v Číně připomněl, že jihlavský pivovar i společnost ŽĎAS už zamířily k čínským majitelům, kteří ale nejsou z provincie Hubei. Ta se přitom oficiálně „přátelí“ s Vysočinou. Jouklova poznámka prý způsobila malé pozdvižení, že provincie Hubei trochu „zaspala“. A chtějí s tím „něco“ udělat do návštěvy předsedy jejich komunistů na Vysočině.

Podnikatelskou část delegace vedl obchodník s teplem Richard Horký, ředitel třebíčské společnosti TTS a místopředseda Krajské hospodářské komory.

„Bylo dobré, že naše cesta následovala čtrnáct dní po návštěvě čínského prezidenta v Praze. Za naši skupinu TTS jsem podepsal memorandum o spolupráci s jedním velkým čínským výrobcem kotlů. Čína je pro nás perspektivní,“ uvedl.

Horký nechce prodávat v Číně jen tak jednotlivé kotle. „Pro mě je důležité najít strategického partnera, který by tam naše kotle prodával, montoval, servisoval. Jednáme se dvěma firmami. Věřím, že se s jednou domluvíme a obchodní model se naplní,“ uvedl Horký.

Krajský opoziční zastupitel Ota Benc (ODS) zatím konkrétní výsledky spolupráce Vysočiny s Čínou nevidí. „Je to spousta prohlášení a žádné konkrétní věci. Nic hmatatelného jsem nezaznamenal. A jsem skeptický k takovému brutálnímu míchání byznysu a politiky,“ uvedl.

Autor:
zpět na článek