Na D1 vykopali nevybuchlou nálož, pyrotechnik ji zlikvidoval na místě

  13:32,  aktualizováno  16:00
V modernizovaném úseku dálnice D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem našli dopoledne dělníci při výkopových pracích nevybuchlou trhavinu. Stalo se to na 128. kilometru ve směru na Prahu. Přivolaný pyrotechnik nakonec výbušninu zneškodnil poblíž místa nálezu, aniž by musel být přerušen provoz na dálnici. Zásah byl ukončen kolem půl čtvrté odpoledne.

Nevybuchlou trhavinu našli dělníci na kilometru 128,7 kolem desáté hodiny dopoledne. O necelé dvě hodiny později zjistili, že výbušnin je na místě mnohem víc.

„Na místě bylo zjištěno větší množství nevybuchlé trhaviny. Zřejmě trhavina používaná při původní výstavbě dálnice,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Také ministerstvo dopravy informovalo na Twitteru, že jde pravděpodobně o trhavinu z doby výstavby dálnice. „Místo je zajištěno, stavba zastavena, aktuálně se čeká na rozhodnutí pyrotechniků, jak s nebezpečným předmětem naložit. O dalším vývoji budeme informovat,“ uvedlo po poledni ministerstvo.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl nejprve uváděl, že může jít o munici pocházející z období druhé světové války. Informace později upřesnil.

„Jde o trhavinu na destrukci skály během výstavby dálnice. Tato jedna nálož tehdy nicméně neexplodovala a zůstala na místě i s osazenou rozbuškou,“ napsal na Twitteru.

Rýdl dále uváděl, že na místo jedou hasiči a pyrotechnici a je potřeba počítat s tím, že se dálnice v tomto místě bude uzavírat.

Nakonec však nebylo nutné k uzavírce dálnice přistoupit. Pyrotechnik se rozhodl výbušniny zlikvidovat na místě, aniž by musel být zastaven provoz na dálnici.

„Pyrotechnik s hasiči vyplavuje vodou explosivní směs nálože a poté přijde na řadu rozbuška. Zatím dálnici není nutné uzavírat,“ informoval během odpoledne Rýdl.

Po několika desítkách minut se pyrotechnikovi podařilo výbušninu z výkopu bezpečně vyjmout. Na bezpečném místě v blízkém okolí ji zcela zneškodnil.

„Přesně v 15:24 zneškodnil pyrotechnik odjištěnou rozbušku nalezené nálože a tím je riziko exploze na dálnici zcela zažehnáno. Vše jsme s hasiči, policií a pyrotechniky zvládli bez uzavření dálničního provozu,“ oznámil mluvčí Rýdl.

Nálož se našla na úseku dálnice mezi 119. kilometrem u Velkého Beranova na Jihlavsku a 134. kilometrem u Měřína na Žďársku.

Munice byla nalezena na 128. kilometru dálnice D1.

Munice byla nalezena na 128. kilometru dálnice D1.

Autor: