Oblíbená cyklostezka v Přibyslavi by mohla pokračovat až do centra města

  8:44
O nové stezce pro chodce a cyklisty od nádraží do centra města přemýšlí vedení přibyslavské radnice. Město už má využívanou cyklostezku po staré železniční trati do Sázavy. Pokud ale lidé chtějí výlet spojit s prohlídkou Přibyslavi, do centra se jinak než po silnici první třídy nedostanou. A to se má změnit.

Cyklostezka z Přibyslavi do Sázavy | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Cyklostezka do Sázavy je nádherná, v letní sezoně ji využijí stovky až tisíce lidí denně. Jenže od přibyslavského nádraží, kde stezka končí, se nemají do centra města jak dostat. Musí po hlavní silnici, což není úplně bezpečné,“ konstatoval starosta Martin Kamarád.

Vedení přibyslavské radnice proto začíná uvažovat o vybudování zhruba půl kilometru dlouhé stezky, která by cyklisty i chodce bezpečně vyvezla stoupáním k zámku a dále k náměstí. Podle Kamaráda by se nejspíš mělo jednat o novou cestu mimo současný chodník. Ten vede podél silnice zámeckým parkem.

Jak ale upozornil, vmáčknout k silnici další stezku nebude jednoduché. A to hlavně po administrativní stránce. Bude třeba, aby proběhlo územní řízení, musí vzniknout detailní projektová dokumentace a neobejde se to ani bez stavebního řízení a veřejné soutěže.

„Z těchto všech důvodů to zřejmě bude běh na trochu delší trať. Nebude to tak, že bychom už v příštím roce mohli stavět,“ podotkl Kamarád.

Limitující bude i finanční stránka. Odhady nákladů zatím neexistují. Radnice už ale ví, že by se ucházela o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který peníze na oddělení automobilového a cyklistického provozu poskytuje.

Stávající cyklostezka Přibyslav - Sázava je dlouhá 9 kilometrů. Hladká asfaltová trasa vhodná pro cyklisty i inline bruslaře vede úvozy, po náspech, lesem i volnou přírodou, stále v blízkosti řeky Sázavy.

Autor: