Vánoční cukroví od profesionálů výrazně zdražilo, kilo je i za tisícovku

  14:02
Výrobci vánočního cukroví už mají plné ruce práce s přijímáním objednávek. Lidé, kteří sami nepečou a cukroví mají rádi, by neměli váhat. Připravit si ale budou muset výrazně více peněz, než v minulosti. Vzhledem ke zdražujícím se potravinám i energiím cukroví podražilo řádově o desítky procent.

„Zvednout ceny jsme bohužel museli. Snažili jsme se ale, aby to nebyl markantní skok. A jelikož pečeme moc rádi a vážíme si našich stálých zákazníků, cenu za práci jsme si ani nezvyšovali,“ vyjádřila se Olga Kunová z jihlavského rodinného cukrářství Cukroví od Kuny.

Objednávky podnik spustil jako obvykle 1. října - a do čtrnácti dní byla kapacita, čítající 400 kilo cukroví, plná. Za kilogram směsi, kterou tvoří 22 druhů, zaplatí zájemci 700 korun; loni to bylo 560.

Zákazníků však dle Olgy Kunové neubylo. „Zdražení chápou, sami vidí ceny surovin v obchodech. Pocítili jsme ale, že si lidé berou cukroví méně. Místo čtyř kil třeba jen tři,“ konstatovala cukrářka.

Lidé podle ní nejvíce prahnou po české klasice. „Trendy a různé inovace zasahují do cukroví či dortů, ale u vánočního cukroví se držíme tradičních babičkovských receptur, tam ani není třeba cokoliv měnit,“ míní Kunová.

Mezi druhy, jež cukrářství nabízí, tak nechybí například vanilkové rohlíčky, pracny, linecké, perníčky s povidly či krémové cukroví. K jejich výrobě používá podnik i vlastní marmelády a povidla. Roste také zájem o bezlepkové cukroví - letos si ho tam lidé objednali kolem 40 kilo.

„Ačkoliv nás pochopitelně zasáhlo zdražení energií a také surovin, jako je třeba máslo, mouka nebo vejce, asi nejvíce nás šokovaly ceny cukru, které se skokově zvýšily z devíti korun na čtyřicet,“ podotkla Kunová. Snad jediné, co nezdražilo, jsou podle ní vlašské ořechy.

Mezi zákazníky zůstávají senioři

Hlavně s vysokými cenami másla se musejí potýkat budoucí cukráři ze žďárské Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga, která také nabízí zákazníkům z řad veřejnosti své vánoční cukroví.

„Děláme hlavně klasické druhy a dost jich je právě krémových. A jelikož u nás nevedeme žádné náhražky a používáme opravdu poctivé máslo, cena této suroviny nás hodně zasáhla,“ popsala Markéta Zrzavá, zástupkyně ředitele školy pro odborný výcvik.

Letos byly ostatně i kvůli nevyzpytatelným cenovým výkyvům směrovány objednávky nikoliv na září, jak bylo dřív obvyklé, ale spíše na říjen a počátek listopadu. Cena za kilo cukroví činí 690 korun, oproti loňsku se zvedla o 40 procent.

Pokles zájmu je zatím zhruba o jednu desetinu, ale spíše z hlediska množství nežli počtu objednávek. „I my se setkáváme s tím, že lidé si ani v této nelehké době cukroví neodpustí, ale vezmou si ho třeba o něco méně,“ řekla Zrzavá.

Kapacity škola ještě má, ale příjem objednávek již teď finišuje.

„Těší nás, že mezi našimi zákazníky zůstávají i senioři, kteří na tom určitě finančně teď nejsou nejlépe. Naše cukroví jim chutná, vzdát se ho nechtějí. Je tu navíc i přidaná hodnota, protože jej dělají žáci, kteří se na tom učí a dávají do toho veškerou svoji snahu a úsilí,“ dodala Markéta Zrzavá.

Objednávek ubývá, z deseti metráků jsou tři

Hlavní nápor zájemců lačnících po vánočních sladkostech teprve očekává David Dušek z Cukrářství Vyskytná na Pelhřimovsku.

„V době před nějakými deseti lety volali lidé už v červnu, aby si cukroví zamluvili. Pak si ale navykli, že když je třeba, cukroví si obratem koupí v obchodě, takže objednávek ubylo. Teď je to takový kompromis, nejvíc rušno je ve druhé půli listopadu až začátkem prosince,“ přiblížil Dušek.

Kdysi cukrářství dělalo i deset metráků vánočního cukroví za sezonu; loni to byly čtyři. „Letos očekáváme kvůli nesmyslným cenovým turbulencím tak tři metráky, ale když bude potřeba, klidně něco ještě doděláme,“ uvedl Dušek. I ve Vyskytné museli cenu svých produktů, stejně jako další výrobci, zvednout. Minulé Vánoce zájemce vyšlo kilo směsi cukroví na 800 korun, nyní přijde na 980 korun.

Lidé se však podle slov Davida Duška nechtějí o českou klasiku navzdory vyšším cenám nechat o Vánocích připravit.

„Jednak si neberou cukroví tolik a také si jej objednávají později, aby jim skutečně vydrželo až do Vánoc a nesnědlo se třeba už v půlce prosince. Přece jen je to dražší a svátečnější záležitost, takže si teď tento výdaj lidé víc promýšlejí,“ myslí si Dušek.

Co se ale podle něj nemění, jsou receptury. Za třicetiletou tradici cukrářství zůstaly stejné, žádné módní výstřelky a inovace se v případě této české klasiky nekonají.

„Vyrábíme kolem 25 až 30 druhů. Zákazníci už přesně vědí, jakou chuť u čeho očekávat, a právě tu u nás hledají. Není tedy žádoucí to nijak měnit. Jediné, co letos ve směsi cukroví nově přibude, budou vosí hnízda,“ konstatoval Dušek.