Moldavský autobus byl napěchovaný alkoholem, celníky upoutal chladicí přívěs

  14:06
Přes 600 litrů nelegálně převáženého alkoholu zajistili celníci z Vysočiny při kontrole moldavského autobusu na dálnici D1. Vozidlo s připojeným chladicím přívěsem zastavili ve čtvrtek u Jihlavy. Řidič tvrdil, že náklad veze prodat do Londýna. V autobusu nejeli žádní cestující.

Ve speciálně upraveném autobusu s moldavskou registrační značkou nejeli žádní cestující. Čtyři řidiči v něm pašovali alkohol do Londýna. Jejich cesta skončila na Vysočině. | foto: Celní úřad pro Kraj Vysočina

Že je autobus s moldavskou poznávací značkou prázdný, a ještě má připojený chladicí přívěs, upoutalo pozornost celníků. Vozidlo jedoucí po D1 nasměrovali do areálu Celního úřadu ve Stříteži u Jihlavy. Brzy se ukázalo, že podezření bylo oprávněné.

„V chladicím přívěsu jsme našli několik krabic s lihovinami ve spotřebitelském balení s moldavskou kontrolní páskou a také PET lahve a dva KEG sudy naplněné vínem,“ informoval mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

To ale nebylo vše. Část autobusu byla upravena na prostor ke spaní. V něm a taktéž pod některými sedačkami celníci objevili další zásoby alkoholu. Jednalo se o krabice s lihovinami a šumivým vínem. Ve voze našli rovněž kartony cigaret.

Po sečtení veškerého kontrabandu celníci napočítali 134 litrů lihovin ve 236 lahvích, 35 lahví šumivého vína o celkovém objemu 26 litrů a 175 lahví a dva sudy vína o celkovém objemu 443 litrů. Vedle toho objevili i 1380 moldavských cigaret.

Autobusem skutečně nejeli žádní opravdoví cestující. Přítomni byli jen celkem čtyři řidiči. Jeden z nich se k nákladu přihlásil, nedokázal však předložit žádné doklady k přepravě. „Řidič hlídce sdělil, že přepravuje zboží z Moldavska do Londýna za účelem prodeje,“ dodal Zeman.

Veškerý načerno převážený alkohol byl zajištěn a uzamčen ve skladu vysočinského Celního úřadu. Na území Evropské unie byl dovezen protizákonně a bude muset být zlikvidován.

6. září 2023

Autor: