Lidé na novém sídlišti dostavěli domy, po městu teď chtějí hřiště a park

  8:44
Obyvatelé nejnovějšího havlíčkobrodského sídliště Rozkoš dostavěli své domy a začínají mít běžnější starosti: kde by si mohli odpočinout, kde posedět, kde by se zabavily jejich děti nebo kde by si mohli zahrát volejbal. Nic takového totiž dosud na sídlišti není. Ale bude, slibuje radnice.

Vizualizace projektu Šupichova. Potomci slavného stavitele připravili podél Ledečské ulice v Havlíčkově Brodě 35 stavebních parcel. Městská část sídliště je hned nad tímto projektem. A na městu nyní bude, aby upravil okolí potoka. | foto: Šupichova s.r.o.

O možnostech zřízení parčíku, míst pro setkávání, posezení nebo pro aktivnější odpočinek u sportu či dětského hřiště se mezi obyvateli Rozkoše mluví čím dál víc. Město, když parcely připravovalo, podobné prostory nijak výrazně neprezentovalo. A novým obyvatelům začínají chybět.

Jeden z nových obyvatel sídliště, Jaroslav Meloun, se byl na takové věci dokonce dotázat na posledním jednání výboru pro územní plán a rozvoj města. Podle něho v lokalitě jsou plochy, kde by takové veřejné prostory vzniknout mohly.

„V době, kdy jsme pozemek pro dům kupovali, se zde plánoval i parčík,“ dodal podle zápisu z jednání.

„Nad tím vším jsme uvažovali už při plánování sídliště. Počítali jsme s veřejnými prostory pro děti, mládež i třeba maminky s dětmi. Nechtěli jsme však tyto objekty budovat před dokončením větší části sídliště,“ vzkázal havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Na parkové úpravy podél potoka dojde už za pár týdnů

Podle něj na Rozkoši přibude centrální náměstíčko s altánkem, lavičky, parkové úpravy a přístup k vodě podél potoka. Časem by mělo vzniknout i hřiště pro nejmenší a jednodušší sportoviště.

Fotogalerie

„Lidem v tomto vyjdeme vstříc. Už se zpracovává příslušná dokumentace,“ dodal místostarosta.

Parkové úpravy se budou týkat východního okraje sídliště. V obdobném duchu, jako je tomu mezi Rozkošskou a Havlíčkovou ulicí, bude upraveno koryto potoka.

Novou podobu dostanou břehy, podél vody má vést chodník s lavičkami a místy k odpočinku. A na několika místech má být umožněn přístup až k samotné hladině.

Tyto úpravy se uskuteční v letošním roce. A to dokonce dřív, než si obyvatelé sídliště mysleli.

„Práce byly z důvodu ochrany zde se vyskytujících živočichů přesunuty už do zimního období. Hlavní terénní práce budou zahájeny v nejbližší době, musí být dokončeny v březnu,“ informoval na jednání výboru vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Hřiště a sportoviště v původním plánu nebyla. Ale vzniknou

Další líbivá prostranství mají vzniknout až v roce příštím. Bude se jednat o jakýsi centrální prostor či náměstíčko s altánkem, které bude na pozemku u křižovatky před bytovým domem. Studii tohoto prostranství zpracovává architekt a během několika týdnů by měl návrh představit.

Sportoviště a hřiště na Rozkoši ale původně plánována nebyla. Jak však Libor Honzárek podotkl, je pravděpodobné, že tu nakonec vzniknou.

„Máme vytipované jeden nebo dva pozemky, kde by takové věci mohly být,“ konstatoval místostarosta zatím bez dalších podrobností.

Jak dodal, dobudováním tohoto druhu infrastruktury bude z pohledu radnice celé sídliště kompletně dokončené.

„Veškeré pozemky jsou prodané a téměř na všech už je postaveno. Zbývat nám bude jen jedna parcela pro bytový dům. O té rozhodneme co nejdřív, abychom zdržováním případné výstavby nedegradovali již vybudované bydlení,“ pravil Honzárek.

Na sídlišti Rozkoš město připravilo celkem dvaatřicet pozemků pro rodinné domy, 26 pro domy řadové, sedmnáct pro atypické třípodlažní terasové domy a sedm parcel určených pro bytovky. Až na zmíněnou jednu pro bytový dům se všechny podařilo během tří a půl let prodat. Poslední parcelu město zpeněžilo na jaře 2017.

Developeři veřejné prostory opomíjejí, nemají z nich žádný zisk

V celé oblasti podél Ledečské ulice ale pozemky pro výstavbu připravuje a prodává i několik soukromých developerů.

V projektu nazvaném Šupichova zasíťovali potomci slavného stavitele Josefa Šupicha celkem pětatřicet parcel. Dalších 38 pozemků je připraveno pod Ledečskou ulicí směrem k řece Sázavě. Projekt nese název Perknovské terasy.

A do třetice, další pozemky se momentálně připravují podél Ledečské ulice směrem k Perknovu.

Žádný ze soukromých investorů však do svého projektu hřiště či veřejné prostory nezahrnul.

„Pro soukromníky je to logické. Z prodaných parcel mají zisk, ale úprava veřejných prostor jim přinese pouze náklady a žádný výdělek,“ podotkl místostarosta Honzárek.