Pelhřimov zvýší nájemné v městských bytech, lidé zaplatí až dvojnásobek

  12:20
Ve více než 550 bytech, které má Pelhřimov ve svém vlastnictví, se zvedne nájemné. To doposud činí necelou padesátikorunu za metr čtvereční u starších smluv, 60 korun pak platí lidé, kteří si byt pronajali po únoru 2020. Nově by jejich uživatelé měli hradit až dvojnásobek.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petra Klimková, MF DNES

„Nájemné se nyní postupně navýší ve všech bytech na stejnou cenovou hladinu, a to na 100 korun za metr čtvereční. Jeho současná výše je hluboce pod cenou tržní,“ sdělila Andrea Unterfrancová, mluvčí radnice.

Ke změně sazeb přistoupilo vedení města na základě doporučení bytové komise a také znaleckého posudku. Podle něj se totiž výše obvyklého nájemného pohybuje v rozmezí 115 až 255 korun za metr čtvereční.

„Ke zvýšení nájemného přiměla radu města také vysoká míra inflace a rostoucí ceny stavebních prací, které se v posledních letech téměř zdvojnásobily. Pokud chce město udržet kvalitní bydlení a nadále revitalizovat bytový fond, nemůže rostoucí náklady přehlížet,“ uvedla Unterfrancová.

Statisíce rodin nemají na bydlení. Největší nárůst je ve Středočeském kraji

Aby radnice motivovala obyvatele k podepsání nové výše nájemného, nabízí jim nyní několikaměsíční pardon. Nájemce, jenž vyjádří svůj souhlas v předstihu, ušetří.

„Všem, kterých se bude týkat tato úprava, bude zaslán návrh. Pokud nájemce podepíše novou smlouvu do dvou měsíců od obdržení návrhu, začne mu nový tarif platit až v lednu 2024,“ dodala mluvčí.

Autor: