Kraj prodal kanceláře za 29 milionů, je to jen zlomek z ceny nového sídla

  14:06
Hejtmanství Kraje Vysočina už má zpátky menší část peněz, které vydalo na stavbu loni otevřené budovy pro úředníky v Jihlavě. Její vybudování stálo 435 milionů korun. Lidé z krajského úřadu tehdy opustili své staré kanceláře a ty následně vedení hejtmanství nabídlo k prodeji.

Například budovu na adrese Žižkova 16 v Jihlavě koupili Irena a Miloslav Matějkovi za 15,3 milionu korun. „Tam dříve sídlil náš odbor regionálního rozvoje,“ připomněl Zdeněk Kadlec, ředitel krajského úřadu. Zástupci hejtmanství tam zaznamenali dva zájemce o tento objekt.

Prodej další budovy už byl dokončen ve Věžní ulici 28 vedle hradeb, kde dříve sídlil odbor školství, mládeže a sportu. Jejím současným vlastníkem je společnost Auto Eurodiesel. Kupní cena byla 13,6 milionu korun. O tento objekt mělo zájem šest kupců.

Centrum duševního zdraví

Úředníci opustili i další objekty v jihlavské Seifertově ulici (čp. 24 a 26). Ty se ale prodávat nebudou. „Jsou připraveny pro směnu majetku se státem - v daném případě Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě. Objekty by měly sloužit Psychiatrické nemocnici Jihlava. Měly by být využity pro zřízení a provozování Centra duševního zdraví. Jde o projekt v rámci transformace psychiatrické péče,“ popsal ředitel Kadlec.

Nemocnice totiž tyto služby provozuje v prostorách města, které má pronajaté. „Nejsou zcela vyhovující pro další rozvoj Centra duševního zdraví. A to jak z hlediska navýšení počtu pracovníků, tak rozšiřování poskytovaných služeb. Navíc jsou samozřejmě v prostorách, které nejsou naše, vyloučené jakékoliv stavebně technické zásahy. Prostory nejsou ani dobře přístupné pro osoby zdravotně postižené, mám na mysli třeba schodiště bez výtahu,“ popsala Dagmar Dvořáková, ředitelka Psychiatrické nemocnice Jihlava.

Jako protihodnotu by měl kraj dostat od státu pro svoji jihlavskou nemocnici ve Vrchlického ulici pozemky a provozní objekt, které se využívají pro dopravní zdravotní službu. „Předpokládáme směnu bez poplatků,“ doplnil ředitel Kadlec.

Horní patro už se využívá

Zpátky ale do nové budovy kraje, která má za sebou rok fungování. Loni na konci zimy tam zůstalo prázdné nejvyšší podlaží s atraktivní terasou a výhledem na město. Podle ředitele už se pro něj našla náplň.

„Je využíváno především k nepravidelným akcím, jednáním a setkáním. Jde o vhodné doplnění našich kapacit v situaci, kdy trpíme chronickým nedostatkem jednacích místností,“ popsal šéf úřadu s tím, že jde o prostory s nepříliš významnou výměrou podlahy, neboť nejvyšší podlaží zaujímá jen menší část půdorysu budovy.

Změny na parkovišti

Sídlo za necelé půl miliardy korun má kromě podzemního parkoviště i další rozlehlé venkovní vedle paláce. „Vjezd na parkoviště je vyhrazen potřebám kraje a jeho orgánů. Protože však jsou velmi často mnohá místa na tomto parkovišti obsazena neoprávněnými uživateli, jednou tam byl dlouhodobě i nepojízdný automobil poškozený nehodou, rozhodli jsme se instalovat u vjezdu závoru osazenou čtecím a komunikačním zařízením,“ sdělil ředitel.

Samotné dopravní značení podle něj nestačí. „Vymahatelnost práva proti neoprávněným uživatelům nebyla v praxi dostatečně efektivní,“ dodal Zdeněk Kadlec.

Hejtmanství však podle něj zcela uvolnilo pro kohokoliv svoji zpevněnou parkovací plochu, která je v blízkosti sousedního sídla Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Také jsme provizorně upravili sousední relativně velkou plochu uvolněnou kdysi po odstranění armádních budov. Tato plocha je mezi naším parkovištěm za novým sídlem a ulicí Bratří Čapků,“ nabídl ředitel.

Tento prostor je rezervou pro případnou budoucí výstavbu parkovacího domu. „Prozatím jsme nepociťovali nutnost tuto plochu oplotit a vjezd na ni regulovat, je volně využívána kýmkoliv,“ uzavřel Kadlec.

Autor: