iDNES.cz

Stará továrna v Jihlavě se mění na byty, komín i bunkr v areálu zůstanou

  8:42
Jihlavský podnikatelský manželský pár Jaroslav a Jitka Dobrovolní přestavuje na bydlení a nebytové prostory v současnosti nejvýraznější jihlavský brownfield - starý průmyslový areál pod novým Brněnským mostem. Lidé areál v údolí Jihlávky dosud znali především pod názvem Alfatex.

Někdejší průmyslový areál pod jihlavským Brněnským mostem dostává novou podobu. Místo staré továrny tu má ve čtyřech bytových domech vzniknout celkem 52 bytů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jeho dominantou je nepoužívaný tovární komín a zajímavostí malý německý einmannbunker - válečný betonový bunkr, přilepený ke stěně bývalé továrny na plyše, který je jediný na Vysočině.

Oba tyto prvky zůstanou zachovány. „Bunkr i komín zrekonstruujeme, budou tak jako nyní součástí stavby. Využití komína ještě vymýšlíme,“ řekl významný jihlavský podnikatel Jaroslav Dobrovolný.

Stavba našla své kritiky, kterým se nelíbí, že první z nahrubo dokončených obytných „kostek“ areálu zakrývá výhled na kostel sv. Jakuba od frekventované cesty u přilehlého dopravního hřiště.

Je to lepší, než stará továrna. A ať zůstane komín, přejí si lidé

Zastánci stavby naopak chválí, že se přestavbou daří řešit, co dál se zchátralou budovou bývalé továrny na výrobu plyše a bytového textilu poblíž centra krajského města.

„Mně se ta přestavba líbí. Sousední City Park stíní pohled na centrum mnohem víc,“ míní Gabriela, která v sousedství dopravního hřiště dlouhodobě bydlí.

„Jen doufám, že se při plánované modernizaci nebude nějak přestavovat taky dopravní hřiště, protože to je ideální místo na pobyt s dětmi,“ dodala mladá žena.

„Já si jen přeju, aby tam zůstal komín, protože k tomu místu patří. Nová stavba bude lepší než ta stará továrna. Snad ji nespláchne voda, stojí nízko nad potokem,“ řekl další z místních Ondřej Štekl.

Celý areál by měl být stavebně dokončen na konci roku 2020.

Ceny bytů se pohybují od jednoho a půl do pěti milionů korun

„Z celkových 52 bytů máme zarezervovaných přibližně patnáct,“ řekla Iveta Borošová, která je mluvčí projektu Jihlavské Benátky. Nejmenší byty o ploše 31 metrů čtverečních stojí 1,4 milionu korun, největší stometrové jsou za 4,8 milionu.

V části areálu, jež je blíže k centru města, budou nebytové prostory a kanceláře, na které bude adaptována a dostavěna i budova bývalé kotelny se zmíněným komínem.

Budovy budou podle architektonických vizualizací v bílé a odstínech hnědé, které doplní malé obdélníčky žluté, červené a modré.

Nejstarší část zdejší bývalé továrny na plyše byla postavena Hermannem Pollackem v roce 1898. Zpočátku zde stroje upravovaly a barvily ručně vyráběné plyše a imitace kožešin. Dostavby areálu se uskutečnily v letech 1933 a 1938.

Po válce areál patřil postupně národním podnikům Krimet a Bytex, naposledy zde do roku 2000 působila firma Alfatex. Pak v areálu zbyly už jen menší provozy zámečníků či truhlářů.

zpět na článek