Na Vysočině kvetou bledule o měsíc dřív, jezdí je obdivovat tisíce lidí

  6:50
Milovníci „bledulové turistiky“ mají nejvyšší čas vyrazit do terénu. Letošní rozmary počasí vylákaly i na Vysočině bílé květy z půdy výrazně dříve, než tomu bylo v minulých letech. První nadšení výletníci se tak vypravili do některých vyhlášených lokalit už před týdnem.

„Minulou neděli jsme byli v údolí Chlébského potoka na Bystřicku. A i přes naše obavy, aby nebylo bledulí ještě málo, již krásně kvetly. Přijde mi, že letos je to téměř o měsíc posunuté,“ popsala Veronika Marková z Nového Města na Moravě.

Právě údolí Chlébského potoka, jež se nachází na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje u vsi Chlébské, patří k teplejším oblastem, kde se bledule jarní objevují nejdříve.

Nyní jsou tam již rostliny v plném květu. „V tomto období do údolí, jímž prochází zelená turistická značka a naučná stezka, míří za křehkou krásou milionů bílých kvítků davy lidí z celé republiky. Hlavně o víkendech, kdy je navíc na plácku u vstupu do rezervace, sloužícímu k parkování aut, v provozu i stánek s občerstvením,“ popsala Lenka Mašová z destinační společnosti Koruna Vysočiny. Stánek o sobotách a nedělích provozují tamní dobrovolní hasiči.

Právě parkoviště na počátku doliny může posloužit jako výchozí bod vycházky po naučné stezce. Ta vede přímo podél toku s břehy porostlými bledulemi, druhá část se již vine nad údolím. Okruh má kolem čtyř kilometrů; vzhledem k aktuálnímu počasí a tamnímu terénu je ale třeba počítat s blátem.

„Pro kočárky to není, místy bylo bahno. Ale díky dřevěným chodníkům vybudovaným v nejhorších úsecích se to dá v pohodě zvládnout,“ popsala Veronika Marková.

Davy výletníků bývají často pohromou

Bledule již krášlí i největší „bleduliště“ v kraji - Národní přírodní rezervaci Ransko u Krucemburku na Havlíčkobrodsku. „Letos začaly kvést o dva až tři týdny dříve, než tomu bylo v předchozích letech. Je to pravděpodobně způsobeno velice mírnou zimou a faktem, že jarní tání prakticky proběhlo již o Vánocích,“ potvrdil časný start „bledulové sezony“ Petr Piechula ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Kam za bledulemi

  • Údolí Chlébského potoka (Chlébské na Žďársku)
  • Světnovské údolí (Světnov na Žďársku)
  • Národní přírodní rezervace Ransko (Krucemburk na Havlíčkobrodsku)
  • Hroznětínská louka a olšina (Leština u Světlé na Havlíčkobrodsku)
  • Jechovec (Olšany na Jihlavsku)
  • Velká a Malá Olšina (Leština u Světlé na Havlíčkobrodsku)
  • Nyklovický potok (Velké Tresné na Žďársku)
  • Blatná hráz (Cidlina, Třebíčsko)
  • Žďár nad Sázavou (v olšině u řeky Sázavy za firmou Tokoz)

Minulý víkend už se to na Ransku bělalo, ale rostliny podle něj ještě nebyly v masivním rozkvětu. Nyní už ale rezervaci pokrývají přesně takové koberce bledulí, jaké vyhledávají masy výletníků. Dá se očekávat, že sezona bude vrcholit o nadcházejícím víkendu.

Ovšem davy turistů, bažící mnohdy po unikátních fotkách, bývají pro chráněné rostliny často pohromou. Ochranáři proto apelují na návštěvníky, aby se kochali z rozumné vzdálenosti. „Na Ransko byly umístěny cedule, kde upozorňujeme veřejnost, že by neměla do bleduliště vstupovat. Ostatně správně lidé v národní přírodní rezervaci nesmějí vůbec opouštět značené cesty,“ řekl Piechula.

Ale ani v oblastech, jež nemají tak přísnou ochranu, by se turisté neměli vydávat přímo mezi rostliny. „Může se zdát, že stojíte na místě, kde nic neroste. Často je ale opak pravou. Ve stínu, nebo tam, kde je vyšší vrstva listí, se mohou bledulky dostat na povrch později než na slunných plochách. A šlápnete-li na čerstvě pučící cibulku ukrytou pod listím, dojde k zastavení jejího růstu,“ vysvětlil Piechula.

Agentura chystá komentované procházky

Agentura ochrany přírody a krajiny pořádá pro zájemce o víkendu komentované procházky Ranskem. Začínají v 10 a ve 13 hodin, v sobotu i v neděli. Sraz je u vstupu do rezervace u Pobočenského rybníka.

„Účastníci se dozvědí informace nejen o bledulích, ale i celé rezervaci - o dalších rostlinách nebo o živočiších, kteří tu žijí. Ale i z geologického hlediska je to zajímavá oblast,“ řekl Piechula.

Další naleziště bledulí najdou lidé třeba v údolí Sklenského potoka u Světnova na Žďársku nebo v přírodní rezervaci Jechovec mezi Telčí a Starou Říší na Jihlavsku. „Zajímavostí je ale třeba i menší a méně známé místo přímo ve Žďáře nad Sázavou, u řeky Sázavy za podnikem Tokoz,“ doplnil Piechula.