Účastníky cvičení Ample Strike navede na přistání v Náměšti nový systém

  12:08
Také letos bude 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou hostit mezinárodní letecké cvičení Ample Strike. Termín byl stanoven na období od 29. srpna do 16. září. „Cvičení se zúčastní na 700 českých a 200 zahraničních vojáků ze šesti aliančních armád,“ uvedla mluvčí náměšťské základny Jindřiška Budíková.

Letečtí návodčí na cvičení Ample Strike v září 2021. | foto: Armáda ČR

Podporu bude česká armáda během cvičení poskytovat vojákům z Estonska, Lotyšska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA.

Vojenské cvičení každoročně slibuje i podívanou pro fanoušky letecké techniky. Domácí pozemní a vzdušnou techniku budou zastupovat vrtulníky Mi-35/24, Mi-171, dále letouny L-159 a CASA.

Počítá se například také s německými bitevníky Panavia Tornado a Eurofighter Typhnoon. Do leteckého cvičení se zapojí i slovinské a německé letouny PC-9.

Účast na Ample Strike 2022 přislíbily rovněž americké bitevní vrtulníky AH-64 Apache a stíhačky F-16, které budou létat z Itálie. Do cvičení se též zapojí obří letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu. Stratotanker KC-135 bude do jednotlivých operací vzlétat z pardubického letiště. Piloti tak díky tomuto letounu budou trénovat tankování paliva přímo za letu.

Cvičit se bude na letištích v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Kbelích, ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá a v okolí Českých Budějovic. „Nejintenzivnější letové úsilí je v rámci cvičení plánované denně od 9 do 24 hodin,“ poznamenala Budíková.

Ample Strike je primárně zaměřen na sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Letečtí návodčí, takzvaní JTAC (Joint Terminal Attack Controller) patří k elitním vojákům, kteří působí v utajení za nepřátelskou linií a navádějí piloty na cíl.

Záchrana sestřeleného pilota

Nově je cvičení podle brigádního generála Rudolfa Straky plánováno jako dvoustupňové. Kromě spolupráce návodčích s osádkami letounů se bude procvičovat také plánování a realizace společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations).

Ty bude vůbec poprvé řídit kromě velitelství v místě cvičení také Národní středisko řízení a velení ve Staré Boleslavi (ANCC).

Do COMAO operací se zpravidla zapojují různé druhy letecké techniky i pozemní jednotky. Jejich scénářem může být například záchrana sestřeleného pilota v boji či úder na strategický cíl.

„Nedílnou součástí cvičení je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám, takzvaný Host Nation Support,“ dodal řídící cvičení Rudolf Straka.

Letouny, které budou přistávat na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, budou moci využít i inovovaný systém pro bezpečné a přesné přiblížení letadel na letiště za ztížených povětrnostních podmínek či v noci.

Náměšťské letiště tento nový systém třetí generace získalo jako první z vojenských letišť. Příští rok jej armádní letectvo zavede také na pardubické a kbelské letiště.

Systém tvoří přibližovací majáky a měřiče vzdálenosti. Vojenští piloti mohou bezpečně přistát i za špatného počasí pouze dle palubních přístrojů, aniž by viděli okolní prostředí.

„Jako pilota mě dovede do takové výšky, kdy už svýma očima vidím přistávací dráhu či světelná návěstí. I za přímé viditelnosti ho ale piloti používají například pro neznámá letiště, kde letí poprvé. Zaručuje, že se nesrazí s překážkami,“ uvedl pilot Petr Dřevecký ze sekce rozvoje sil ministerstva obrany.