Podobu území podél řeky Balinky navrhnou Velkému Meziříčí i studenti

  8:44
Jak by mohlo v budoucnu vypadat území podél řeky Balinky ve Velkém Meziříčí? Své nápady na rozvoj lokality od bývalé továrny Svit až po koupaliště Palouky dodají vedení a obyvatelům města i dvě desítky studentů Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze.

Studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze si v minulém týdnu prošli údolí Balinky s představiteli Velkého Meziříčí. Během tří měsíců zpracují návrhy, jak by mohla radnice celé území přebudovat a využít. | foto: Archiv Městského úřadu Velké Meziříčí

Studenti město navštívili v minulém týdnu, aby si oblast prohlédli. Ideové studie budou vytvářet v rámci svých semestrálních prací, přičemž s jejich dokončením se počítá na přelomu roku.

„Předběžně jsme se domluvili, že zhruba v půli ledna 2022 by mohly proběhnout studentské prezentace jednotlivých projektů přímo u nás ve Velkém Meziříčí za účasti veřejnosti. Projekty bychom chtěli současně vystavit ve veřejném prostoru, například po dobu jednoho měsíce,“ nastínil meziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

V oblasti podél Balinky má již město vykoupenou většinu pozemků, zbývá pouze odkup dvou záplavových luk. Zatímco na území za Svitem lze stavět, lokalita Palouky se nachází v záplavové zóně - v úvahu tam tak připadá třeba vybudování zpevněných pěších stezek, sportovišť nebo pumptracku.

„Naše město má hned za náměstím a zároveň podél řeky jedinečnou šanci kvalitně využít úplně prázdné rozvojové území a výrazně tím zlepšit životní podmínky při středu města. Nutno podotknout, že kvalitním využitím se však rozhodně nemyslí další supermarket s velkým povrchovým parkovištěm,“ zdůraznil Kaminaras.

Jak dodal, od vysokoškolských studentů si slibuje především nové a zajímavé náměty. Všechny uvedené kroky podle něj směřují také k zahájení dialogu s veřejností o budoucnosti celé oblasti.

Na územní studii týkající se úprav lokality Svit a přilehlého parku Riegrovy sady je v rozpočtu pro tento rok vyčleněno 1,7 milionu korun. Studii radnice pravděpodobně pořídí prostřednictvím architektonické soutěže.