Američan řádil na Vysočině, opakovaně řídil v opilosti i kradl v obchoďáku

  15:56
Opakované řízení v opilosti, nezaplacení na čerpací stanici, dopravní nehoda pod vlivem alkoholu a krádež v obchodním domě. To vše stihl na Vysočině čtyřiadvacetiletý americký mladík během prodlouženého víkendu. Po jeho třídenním řádění si ho přijeli vyzvednout rodiče.

Opakované řízení v opilosti, nezaplacení na čerpací stanici, dopravní nehoda pod vlivem alkoholu a krádež v obchodním domě. To vše stihl na Vysočině čtyřiadvacetiletý americký mladík během prodlouženého víkendu. Po jeho třídenním řádění si ho přijeli vyzvednout rodiče. (29. prosince 2018) | foto: Policie ČR

Celý příběh se začal psát v pátek, když na policii zavolala obsluha čerpací stanice na 166. kilometru dálnice D1, že jim od stojanu odjel jaguár s britskou poznávací značkou, aniž by jeho řidič zaplatil více než 1 100 korun za 30 litrů pohonných hmot, které načerpal. 

Fotogalerie

Auto zajistili policisté o 55 kilometrů dál, na parkovišti na 111. kilometru. Zjistili, že auto řídí 24letý mladík, který se jim prokázal řidičským průkazem vydaným ve Spojených státech amerických.

„Policisté vyzvali řidiče k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní s naměřenou hodnotou 1,81 promile alkoholu. Pozitivní výsledek mělo také opakované měřením provedené stejným detekčním přístrojem,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mladíkovi zabavila hlídka řidičský průkaz a poslala jej na vystřízlivění na jihlavskou protialkoholní záchytnou stanici.

„Druhý den, tedy v sobotu 29. prosince kolem poledne policisté pokračovali v procesních úkonech v dané věci a cizinec si vyslechl podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Poté byl propuštěn na svobodu,“ dodala Čírtková.

Mladík nelenil a okamžitě se vydal na dálniční parkoviště, kde předešlého dne jeho vůz zůstal. Ještě než do něj nasedl, stihl na blízké čerpací stanici ukradnout dvě lahve sektu. I když obsluha stanice volala policii, auto se už vypátrat nepodařilo. Pomohla až náhoda. Ještě ten den, okolo sedmé hodiny večer totiž dostala policie hlášení o tom, že v Kostelní Myslové nedaleko Telče boural jaguár s anglickou poznávací značkou. Šlo o stejné vozidlo a stejného řidiče.

Rodiče si přijeli pro mladíka z Maďarska

Při průjezdu levotočivou zatáčkou jel příliš rychle, dostal smyk a skončil mimo silnici. I tentokrát řídil mladík pod vlivem alkoholu, policisté mu naměřili 1,44 promile. „Při dopravní nehodě došlo ke škodě na osobním vozidle ve výši 70 tisíc korun,“ uvedla Čírtková.

Řidič utrpěl lehká zranění, s nimiž byl převezen do jihlavské nemocnice.

Další den ráno, tedy 30. prosince, se policie setkala s americkým mladíkem znovu. Tentokrát totiž ukradl v obchodním domě nedaleko jihlavské nemocnice pilku v hodnotě 999 korun. Přivolaná hlídka jej chytila jen o několik ulic od obchodu.

„Přestupek proti majetku s mužem policisté tentokrát vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení a zboží bylo nepoškozené vráceno majiteli. Kolem jedenácté hodiny byl muž propuštěn. Mladíka si do Jihlavy přijeli převzít jeho rodiče, kteří se aktuálně zdržovali na území Maďarska,“ popsala konec třídenního řádění policejní mluvčí.

Autor: