iDNES.cz

Žďár boj proti alkoholu nevzdal, popíjení na veřejnosti bude zakázáno v noci

  14:24
Obyvatelé Žďáru nad Sázavou se dočkají vyhlášky, která stanovuje pravidla konzumace alkoholu na veřejnosti. Popíjení bude nově na území celého města zakázáno po 22. hodině. Radnice tím nechce omezovat venkovní kulturní a společenské akce, ale zároveň chce udržet noční klid.

Ve žďárském parku u řeky Sázavy se bude moci alkohol pít od 6 do 22 hodin, kromě dětského hřiště. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Poslední dokument z roku 2016 pozbyl platnost loni v září. Ministerstvo vnitra totiž zatrhlo městu udělování výjimek pro konání akcí s alkoholem na místech, kde bylo jinak popíjení vyhláškou zakázáno, tedy třeba v parku na Farských humnech či na náměstí. Jelikož se ale zastupitelé na nové verzi pravidel neshodli, zrušili v září 2022 vyhlášku úplně.

Po několika měsících, kdy je možné na veřejných prostranstvích alkohol konzumovat v podstatě bez regulace, odsouhlasili radní jednohlasně novou vyhlášku. Tu by mělo 16. března schvalovat zastupitelstvo.

„Vyhláška je nyní připravena v nové podobě. Vzhledem k tomu, že již nejsou povoleny výjimky, tak se střed města, včetně třeba pěší zóny či parku na Farských humnech, ponechají přes den otevřené, co se týče možnosti požívání alkoholu. Mohou tam tedy probíhat různé společenské a kulturní akce s tímto spojené,“ nastínil Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie, která se na přípravě dokumentu významně podílela.

Ovšem v noci už si pivo nebo víno na lavičce na náměstí či v parku u řeky lidé vypít nesmí. Navrhovaná verze vyhlášky to po 22. hodině zakazuje.

„Opíjet se v noci v parcích určitě není běžné ani v pořádku. Proto se také přistoupilo právě k časovému omezení, kdy zákaz platí v době nočního klidu - mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní. Opatření by mělo přispět i k většímu klidu během noci pro obyvatele žijící v lokalitách, kde jsou s nočním popíjením problémy,“ uvedl žďárský radní Radek Zlesák (ANO).

Na vybraných místech se nesmí popíjet nikdy

Dříve centrum i park spadaly mezi „zakázané zóny“, nesmělo se tam pít ani ve dne, ani v noci. „Dnešní vyhláška je tedy kompromis, jak umožnit konání akcí, kde se alkohol podává, ale zároveň eliminovat potíže s konzumací alkoholu spojené,“ shrnul Kunc s tím, že kdyby to legislativa dovolovala, bude se nejspíš pokračovat v systému udělování výjimek pro jednotlivé akce.

Kde bude platit zákaz alkoholu

Mezi 22. a 6. hodinou:

  • centrum a okolí (mj. park Farská humna, nám. Republiky, Doležalovo a Havlíčkovo nám., pěší zóna, ul. Veselská, atrium až k bazénu, u kulturního domu, polikliniky...)
  • park U Ivana a okolí (prostor mezi ul. Smetanova, Strojírenská, Vrchlického, Veselská a Sadová)

Úplný zákaz:

  • okolí hypermarketu Albert, Penny Marketu, ubytovny Žďasu, azylového domu
  • okolí Nákupního parku Žďár
  • park u hřbitova mezi ul. Jamská a Novoměstská
  • skatepark, ul. Sázavská, u sportovní haly a okolí
  • dětská hřiště, sportoviště, pískoviště a volnočasové plochy...
  • Chelčického ulice, autobusové a vlakové nádraží, Kaufland a okolí
  • okolí Kina Vysočina, část ul. Brodská, Revoluční, Komenského
  • autobusové zastávky

I v případě farského parku bude ale popíjení během dne na některých místech zapovězeno, konkrétně v prostorách dětského hřiště. Ostatně tento zákaz se dle vyhlášky týká všech dětských hřišť, pískovišť a řady volnočasových a sportovních ploch napříč městem, i skateparku.

Stopka pro pití alkoholu platí, stejně jako v minulosti, rovněž na autobusových zastávkách a u nádraží, kolem většiny marketů, dále v parku u hřbitova v Novoměstské ulici nebo v okolí kina a části Brodské ulice. Naproti tomu se omezení nevztahují na předzahrádky restaurací a hospod, a to i v lokalitách, kde se pít na veřejných prostranstvích jinak nesmí.

Ke změně oproti předešlým letům dojde v parku U Ivana. Tam dříve zákaz konzumace platil jen v části areálu, v okolí pomníku Rudé armády. Zbytek parku si ale různé skupiny lidí oblíbily jako místo pro pravidelná alkoholová posezení.

„Nešlo ale o mladistvé, takže konzumovat alkohol mohli. A činili tak samozřejmě na místě, kde to povolené bylo. Lidé z okolních domů nám pak volali, že tam dochází k rušení nočního klidu,“ popsal situaci Kunc. I proto je nyní celý park mezi ulicemi Sadová, Smetanova, Strojírenská, Vrchlického a Veselská ve vyhlášce zařazen mezi místa, kde se může popíjet pouze do 22.00.

Ne všichni s vyhláškou souhlasí

Podle radního Zlesáka je obecně závazná vyhláška jediný preventivní nástroj, jenž mají strážníci k dispozici. „V opačném případě musí čekat, až někdo, kdo se v noci opije, začne rušit noční klid nebo budit veřejné pohoršení,“ dodal Zlesák.

Ale ani nová podoba vyhlášky není pro všechny členy vedení města ideální. Například opoziční zastupitel a dětský lékař Jan Mokříš (SPOLEČNĚ - ODS, TOP 09) prosazuje zákaz požívání alkoholu na všech veřejných prostranstvích na celém území Žďáru, o což usiloval už jako radní.

„Dle programového prohlášení vlády v oblasti závislostí je alkoholismus pro společnost největším problémem a hrozbou. Přílišná benevolence a přehlížení tohoto problému, zvláště pak s ohledem na to být příkladem našim dětem a všeobecně mladé generaci, pro mě byly, jsou a budou nepřijatelné,“ prohlásil Mokříš. Doplnil, že výjimku ze zákazu by viděl pro restaurace a jejich venkovní zahrádky, dále silvestrovské oslavy a lokálně pro žďárskou pouť.

Naproti tomu zastupitel Jan Havlík (Změna 2018) už loni v létě, při projednávání sporného udělování výjimek byl pro zrušení celé vyhlášky, tedy i řízené regulace konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

„Nejde o to, jestli někdo požívá, ale jak se u toho chová. A ať mi nikdo netvrdí, že policie nemá k zásahu proti lidem, co se někde povalují opilí, jinou možnost než podle vyhlášky. Samozřejmě že má,“ podotkl Havlík.

zpět na článek