V Meziříčí po letech zazní Rybova vánoční mše, projekt spojí místní hudebníky

  17:04
Po dlouholeté pauze o letošním adventu ve Velkém Meziříčí opět zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Lidé už tam v minulosti takzvanou „Rybovku“ slyšet mohli - v podání místního pěveckého sboru Iuventus a Horáckého orchestru. Jenže to bylo před zhruba třemi desítkami let.

Intenzivní práce na nastudování České mše vánoční začala ve Velkém Meziříčí už v září. | foto: Archiv Marie Práškové

„Toto dílo řídila paní učitelka Hana Doležalová v devadesátých letech. Mnozí z nás si ještě realizaci pamatují a s tóny této obecně známé skladby vzpomínáme na hrdost a sounáležitost všech účinkujících i posluchačů,“ popsala Marie Prášková, moderátorka pastoračních aktivit pro velkomeziříčské děkanství.

Letos skladba, známá také jako mše Hej, mistře, oživí vánoční koncert v Jupiter klubu, který tak změní svoji obvyklou programovou náplň. Posluchači ji uslyší v podání hned několika místních pěveckých sborů a těles - ať už například školních, či chrámových, které doplní také profesionální i amatérští hudebníci z města a okolí. V součtu jde o přibližně 150 nadšenců.

„Pravidelným každotýdenním zkouškám jednotlivých souborů předcházelo několik organizačních setkání vedoucích nad partiturou. Intenzivní práce na nastudování pak probíhá od začátku září,“ přiblížila náročnou přípravu Prášková.

Úsilí zakončí hudebníci celodenní generální zkouškou a následnými koncerty pro veřejnost, které se uskuteční 15. a 16. prosince, vždy od 18 hodin ve velkém sále Jupiter clubu. Po Novém roce, konkrétně 5. ledna od půl čtvrté odpoledne, potom ještě účinkující vystoupí ve velkomeziříčském farním kostele svatého Mikuláše.

Prohloubit spolupráci mezi hudebníky

Rybova mše však neslibuje „pouze“ nezapomenutelný hudební zážitek. Cílem projektu je rovněž prohlubování spolupráce mezi mnoha místními hudebními tělesy i jednotlivými muzikanty. „A chceme také ukázat, že naše město oplývá velkým bohatstvím hudebníků, kteří svojí činností, výchovou dětí a mládeže pečují o pozitivní estetické a duchovní prostředí ve městě,“ zdůraznila Prášková.

Ostatně někteří zpěváci a muzikanti, již se na „Rybovce“ podíleli právě při jejím uvedení v devadesátých letech, se podle ní později stali učiteli a vychovávají tak nyní další generace nadaných hudebníků ve městě.

Česká mše vánoční, nebo i mše Hej, mistře, je ručně česky psaná skladba z roku 1796. „Přestože je vystavěná jako latinská hudební mše, jedná se vlastně o pastorální hru aplikovanou na liturgii,“ vysvětlila Prášková.

Její autor, Jakub Jan Ryba, v ní vypráví příběh zvěstování narození Ježíše Krista obyčejným lidem - svědkům této události. A ačkoliv byl autor skladby učitelem, který ovládal šest jazyků, napsal dílo právě v češtině, aby bylo srozumitelné všem. Děj je také zasazen do českého prostředí.