Ústečtí politici se opět přeli o zoo, hrozí jí vyloučení z evropské asociace

  7:14
Spory o fungování ústecké zoo pokračují. Hnutí ANO vládnoucí v menšině chtělo v ústeckém zastupitelstvu zrušit dozorčí radu zahrady, což zastupitelé odmítli. Naopak zastupitelstvem prošlo zrušení pracovní skupiny pro zoo, v níž zasedají městští politici napříč spektrem.

Ústecká slonice Delhi při malování obrazů. | foto: A. Balejová

Přitom právě teď více než kdy jindy potřebuje zoo klid. Je totiž podmínečně vyloučena z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Pracovní skupinu zřídili zastupitelé teprve v roce 2020, aby vypracovala plán rozvoje, který v minulosti právě inspektoři EAZA vyhodnotili jako nedostatečný. Proti jejímu zrušení hlasovalo jen hnutí PRO! Ústí, podle kterého nyní zoo uvázla na mrtvém bodě.

„Pracovní skupina je místo, kde si můžeme věci vyříkat a usilovat o nalezení shody napříč politickým spektrem. Máme generel zoo, který je podle odborných posudků nekvalitní a nepoužitelný, a z hlediska finančního rámce sice máme Fond pro záchranu zahrady, ale z posudků vyplývá, že pro naplnění stávajícího generelu by byly potřeba investice v řádu miliard. Nemáme tudíž vyřešen ani generel, ani finanční rámec, pro které pracovní skupina vznikla,“ řekl zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí).

„Zoo stále nemá plné členství v EAZA a my plně tímto krokem ztratíme kontrolu nad zahradou. To je předčasné,“ uvedla další zastupitelka PRO! Ústí Karolína Žákovská.

Příští rok nebude pro zoo jednoduchý, nyní čeká na termín květnové návštěvy inspektorů EAZA, kteří rozhodnou o tom, zda se do prestižního spolku EAZA vrátí, nebo ne.

„Řadu pochybení, která kontrola EAZA zahradě vytkla, se nám daří napravovat. Doufám, že bychom neměli mít problém při kontrole uspět,“ řekla ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Asociace již před dvěma roky jako hlavní nedostatky uvedla nevhodná zařízení pro chov slonů, orangutanů a dalších druhů primátů. Už nyní je jasné, že kvůli nevhodným podmínkám na jaře zahradu opustí dvě orangutaní samice a do konce roku i slonice Delhi, která po úmrtí Kaly zůstala v nevyhovujícím výběhu sama, což jí neprospívá.

Pokud jde o orangutany, je možné, že se vrátí do nového zázemí. V případě slonů je návrat s velkým otazníkem, protože nový pavilon pro ně je finančně příliš nákladný.