Doprava v obci je neúnosná, stavba slibovaného obchvatu má začít na jaře

  8:10
Příští rok na jaře má začít dlouho očekávaná výstavba obchvatu Žiželic na Lounsku. Obec protíná silnice číslo 27, která spojuje Litvínov, Most a Žatec a pokračuje dál na Plzeň. Denně po ní projedou tisíce automobilů.

Součástí obchvatu je i 377 metrů dlouhý most na pilotech. | foto: Vizualizace: ŘSD

„Věřím, že v příštím roce se začne skutečně stavět, čekáme na to opravdu dlouho. Stav je dlouhodobě neúnosný a nebezpečný. I když je zde snížená rychlost na 30 km v hodině, řada řidičů to nerespektuje, nedodržuje se přednost chodců na přechodu,“ říká starostka obce Helena Makuková.

Průtah obcí je nebezpečný především kvůli prudkému klesání do údolí. Zatáčky jsou velmi ostré a především v zimě se dostávají do problémů těžké nákladní vozy.

Už několik měsíců Ředitelství silnic a dálnic hledá zhotovitele tříkilometrového úseku, jehož součástí je 377 metrů dlouhý most na pilotech, za více než 860 milionů korun. Vybrat ho chce do konce roku.

„Následovat bude geotechnický průzkum a další přípravné práce vedoucí k realizaci, kterou bychom chtěli zahájit na jaře příštího roku a ukončit v listopadu 2025,“ uvádí investor.

Dlouhý termín realizace je způsobený náročností stavby. „Objízdná komunikace prochází geologicky náročným územím se svahovými sesuvy, čímž jsou kladeny zvýšené nároky na návrh i realizaci nejnáročnějšího objektu stavby, kterým je most. Ten vede přes údolí potoka Hutná hlubokého 40 metrů. Náročný terén si vyžádá také zřízení několika zárubní a opěrných zdí.“ upozornilo ŘSD.

„Stavět se bude na komplikovaném podloží a máme obavy, aby nedošlo k popraskání domů. Nějakou dobu bude těžká stavební technika projíždět bytovou zástavbou. Bude to vyžadovat velkou trpělivost občanů. Obchvat však bude velkou úlevou,“ dodala starostka.

31. ledna 2021