V jezírku botanické zahrady plavala želva. Kdo ji tam vypustil, není jasné

  13:44
Nečekaný nález učinili po vánočních svátcích pracovníci botanické zahrady v Teplicích. V jezírku tropického skleníku totiž našli malou vodní želvu klapavku obecnou. Zřejmě se jí tak jednoduše zbavil některý z nezodpovědných chovatelů.

V teplické botanické zahradě našli želvu klapavku obecnou. | foto: Botanická zahrada Teplice

„Nejspíše nám ji sem přinesl neznámý návštěvník, objevili jsme ji náhodou při kontrole jezírka,“ sdělil ředitel zahrady Petr Šíla s tím, že oslovil Unii českých a slovenských zoologických zahrad, zda by se o želvu mohla postarat.

„Zároveň jsme o nálezu informovali na sociální síti a ozvala se nám jedna chovatelka s tím, že by se nalezené želvy ráda ujala. Takže je to příběh se šťastným koncem,“ podotkl Šíla.

Podle něj si ale lidé zahradu často pletou s babyboxem pro nechtěná zvířata a měli by si uvědomit, že zahrada není odkladištěm živočichů ani rostlin. „Stává se nám několikrát ročně, že sem lidé přinesou například rybu v pytlíku a vypustí ji do jezírka. Ona ale stejně zahyne, protože tam nemá potravu.

U větších zvířat, která jsou chráněná, je to pak obrovský problém. Nemůžeme si je nechat bez dokladů a starat se o ně,“ vysvětlil ředitel.

Klapavka obecná je menší vodní želva, která přirozeně žije na území od jižní Kanady až po Floridu a jihovýchodní Texas. Živí se především hmyzem, drobnými rybami a obojživelníky. V zajetí jsou chovány dost často i díky tomu, že nevyžadují zvláštní péči.

Autor: