iDNES.cz

Ústav chystá studii imunity seniorů, bude zkoumat i rozdíl mezi vakcínami

  6:14
Zdravotní ústav v Ústeckém a Moravskoslezském kraji začne zkoumat imunitu obyvatel v domovech seniorů v souvislosti s koronavirem. Studie bude sledovat celou řadu aspektů. Zapojí se do ní více než 400 seniorů nad 65 let, z každého kraje zhruba po dvou stovkách.

Ilustrační snímek | foto: AP

„Budeme u seniorů zkoumat hladinu protilátek, buněčnou imunitu a u vybraného statistického vzorku bude prováděn test pro všechny známé mutace, to znamená na prvotní virus, na mutaci britskou, delta, indickou a jihoafrickou. Zaměříme se také na neutralizační test. Díky němu zjišťujeme, zda buňky nebo protilátky jsou schopné zneutralizovat koronavirus a zabít ho. Zjišťuje se tím vlastně hladina ochranných protilátek v krvi,“ uvedl ředitel Zdravotního ústavu Eduard Ježo.

Výsledkem testů by mělo být i zjištění, jak se v průběhu času mění nejen hladina protilátek, ale i jaká je odezva v podobě buněčné imunity. 

Současně se bude sledovat, jaký je rozdíl mezi jednotlivými vakcínami, které senioři proti onemocnění covid-19 dostali. „Zaměříme se na seniory, kteří byli očkováni od ledna do března. Někteří dostávali vakcínu Moderna, další Pfizer nebo Johnson & Johnson. Studie tak bude průřezová,“ sdělil Ježo.

Zdravotní ústav již začal s výběrem a oslovováním jednotlivých zařízení, zda jejich vedení a obyvatelé s testy souhlasí. V každém kraji se studie má týkat tří až čtyř domovů seniorů. Od každého vybraného seniora budou lékaři potřebovat nabrat dvě zkumavky krve.

Pokud vše půjde hladce, mohli by zdravotníci začít seniorům odebírat krev již tento nebo příští týden a první předběžné výsledky studie by mohly být známy koncem září.

„Doufám, že první výsledky budou, ale testy trvají relativně dlouho, například neutralizační test trvá minimálně pět dnů,“ dodal Ježo, který předpokládá, že hladina protilátek u seniorů, kteří onemocnění prodělali, bude nižší než po očkování.

„Budeme sledovat, zda senioři nákazu prodělali, nebo ne a byli třeba jen očkováni. I tam zjistíme rozdíl. Předpoklad je takový, že lidé budou mít nějaké protilátky i po delší době. Současně můžeme najít ty, kteří nemají protilátky žádné. Proto se zjišťuje buněčná imunita, aby se zjistilo, jestli náhodou není ochrana jinou cestou,“ poznamenal Ježo.

Infikovaní, ale ne nemocní

Jedna studie, která se ovšem netýkala čistě seniorů, ale celé populace, již proběhla v centru Recetox při Masarykově univerzitě. Právě ta ukázala, že většina Čechů aktuálně má silnou imunitu proti koronaviru. 

Lidé jsou jednak očkováni, jednak mnozí onemocnění prodělali a imunitu mají i ti, kteří se mohli koronavirem infikovat, ale neonemocněli, a tak si sami získali pozitivní imunitní odpověď a protilátky.

„Výsledky testů 30 tisíc obyvatel ukázaly, že na konci března mělo 51 procent z nich protilátky proti novému koronaviru. Naším zjištěním je, že velká část lidí se s infekcí setkala, aniž by to věděla, a vytvořila si účinnou obranyschopnost,“ popsal minulý týden k výsledkům studie imunolog Vojtěch Thon.

8. srpna 2021

zpět na článek