Synagogu nacisté povolili uhasit, po letitém chátrání se otevírá veřejnosti

  8:08
Synagoga v Žatci a sousední rabínský dům se dnes po několikaleté obnově otevřou veřejnosti. Původně zdevastované objekty se proměnily v muzeum představující historii místní židovské komunity a kulturní centrum.

„Jsem rád, že obnova je u konce. Bylo to víc než deset let náročné práce, abychom památku zachránili a vrátili jí společenský život,“ uvedl majitel památky Daniel Černý.

Stavební práce skončily už loni, několik dalších měsíců se pracovalo na budování stálé expozice. Ta návštěvníkům přiblíží historii Židů na Žatecku. Umístěna je v prvním patře rabínského domu. Její tvůrci vsadili na moderní technologie. „Expozice je interaktivní. Například v jedné místnosti je virtuální realita. Speciální brýle lidem umožní projít si synagogu před rekonstrukcí,“ nastínil Černý.

Návštěvníci uvnitř najdou také studovnu s knihovnou, ve které jsou tematické knihy, či byt rabína s historickým nábytkem a dalším vybavením. Ve speciální místnosti, kde je udržovaná stálá teplota, vlhkost a neproniká sem denní světlo, je vystavena opona s vyšitými znaky a modlitbou. Je velmi vzácná, jde o originální oponu.

Synagoga v Žatci

Postavená byla v letech 1871 až 1872 v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka.

V listopadu roku 1938 byla vypálena během Křišťálové noci. Protože se však místní Němci obávali, že by oheň mohl přeskočit na okolní zástavbu, povolili zdejším hasičům posléze požár uhasit, což synagogu zachránilo. Vnitřní vybavení se nedochovalo.

Nějakou dobu sloužila jako vojenská nemocnice, pomocná škola či sklad. Řadu let byla opuštěná a chátrala.

„Je to jediná původní věc ze žatecké synagogy, která nebyla zničená,“ přiblížil Černý s tím, že exponát zapůjčilo místní městské muzeum. Vyšívanou oponu věnovali synagoze na začátku 20. století manželé Grünfelderovi, kteří patřili k předním žateckým sionistům.

Stěny a závěsy v další místnosti jsou popsány jmény a daty narození Židů, kteří ve městě žili na přelomu 19. a 20. století. „Je tu přes tři tisíce jmen,“ podotkl Černý.

Další prostory rabínského domu a také samotná synagoga budou sloužit pro pořádání výstav, koncertů, divadelních představení, přednášek a podobně. Mimo sezonu bude památka otevřena o víkendech, v hlavní turistické sezoně pak i ve všedních dnech.

Slavnostní otevření se uskuteční dnes od 16 hodin. Událost je symbolicky naplánovaná na den 152. výročí slavnostního vysvěcení synagogy, k němuž došlo v roce 1872. Součástí programu bude také vernisáž první výstavy v prostorách rabínského domu, a to tvorby malíře Františka Dvořáka (1925–2002).

Druhé slavnostní otevření se uskuteční v pátek od 17 hodin, o hodinu později odstartuje dobročinná aukce výtvarných děl od několika desítek autorů. Výnos z ní je určen na podporu provozu synagogy a rabínského domu.

Daniel Černý koupil dlouhé roky nevyužívanou synagogu s rabínským domem před více než deseti lety. Po základních opravách byla příležitostně otevírána veřejnosti. Zásadní obnova začala v roce 2016, kdy se majiteli podařilo získat dotaci. Celkový rozpočet projektu obnovy činil téměř 56 milionů korun, přičemž získaná dotace dosahovala 85 procent z této částky.

Za záchranu žatecké synagogy obdržel její majitel památkářského Oscara

Konečný účet je o několik milionů korun vyšší, náklady v průběhu stavby vzrostly v důsledku inflace a skokovému nárůstu cen stavebních materiálů. Tyto další náklady hradil majitel ze svých zdrojů.

„Žatecká synagoga je významnou stavbou. Jde o druhou největší synagogu v České republice. Je také velkým mementem historie 20. století, protože v Ústeckém kraji po Křišťálové noci (protižidovský pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu 1938 – pozn. red.) příliš synagog nezůstalo,“ vysvětlil Černý, co ho vedlo k její záchraně.

17. února 2018

Autor: