U zóny Triangle na Lounsku možná vznikne obří parkoviště pro kamiony

  12:46
Ústecký kraj chystá v průmyslové zóně Triangle u Žatce parkoviště až pro 170 kamionů. Radní nyní uvolnili čtyři miliony korun na projektovou dokumentaci. V první etapě by se mělo postavit stání pro 70 vozů a v dalších dvou vždy pro 50 autech.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Přes velkou diskusi na zastupitelstvu jsme se dohodli, že bychom chtěli v zóně Triangle vytvořit velkou parkovací zónu pro kamiony, které parkují na různých místech podél silnic k hranicím. Zatěžují tak životní prostředí a parkují i v blízkosti měst. Tady bychom mohli mít centrální parkoviště,“ sdělil náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (OSD).

Cena za stavbu vzejde ze soutěže.

„Parkoviště je plánováno v jihozápadní části průmyslové zóny po úpravě a rozšíření stávajících zpevněných nevyužitých ploch bývalé rolovací dráhy letecké základny. Realizace se zatím předpokládá po etapách v návaznosti na skutečné potřeby a využití a bude neméně závislá na výnosech zóny z prodejů pozemků, ze kterých bude financována,“ řekl ředitel Správy zóny Jaroslav Krch.

S budováním odstavné plochy se počítá příští rok, hotová by měla být v roce 2025. Parkoviště bude oplocené se vstupní bránou i malou budovou pro hlídače areálu. Jeho součástí budou lavičky, popelnice, toalety se sprchami, kamerový systém a kanalizace.

„Bude tam i záliv pro kamiony včetně rampy pro odstraňování sněhu z kamionů, což je důležité. Počítá se také s veřejným osvětlením, na každém sloupu bude i dobíječka pro vybavení kamionů, která bude zpoplatněna,“ dodal Kulhánek.

Parkoviště vítá i šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák, podle kterého neuleví jen městům, ale výrazně pomůže i řidičům.

„Ovlivní to i dopravní proudy, protože dnes dopravci neřeší jen, jak se dostat do cíle, ale jak dojet v souladu se zákonem a kde budou moci parkovat a dělat nařízené přestávky,“ zmínil Ušák.

Autor: