V Žatci shořelo velké broukoviště. Někdo ho zapálil, soudí ekolog

  12:14
U řeky Ohře v Žatci shořelo velké broukoviště, které se nacházelo v místě výskytu vzácného páchníka hnědého. Co bylo příčinou požáru, zjišťuje policie. Místní ekologové jsou přesvědčení, že „hmyzí hotel“ někdo úmyslně zapálil.

Broukoviště u řeky Ohře v Žatci shořelo. Jeho zakladatelé se domnívají, že šlo o úmysl. | foto: Ekologické centrum Žatec

Hasiče na místo přivolali strážníci, kteří tam vyrazili na základě telefonického oznámení. „Bylo to krátce po půlnoci,“ řekl zástupce ředitele žatecké městské policie Luboš Šindelář.

Proč broukoviště shořelo, zatím není jasné. „Případem se zabýváme. Okolnosti události jsou v šetření,“ řekla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Broukoviště vzniklo díky Ekologickému centru Žatec. „Jsem přesvědčený, že nešlo o náhodný požár. Je otázkou, zda to zapálily děti, které to považovaly za hru, nebo někdo s přímým úmyslem broukoviště zničit,“ uvedl Přemysl Hautke z centra.

Materiální škodu odhadl na několik desítek tisíc korun, ekologická škoda je ale podle něj mnohem vyšší.

„Je to velká ztráta. Proč někdo zničil toto ekologické zařízení, kde museli uhynout všichni jeho malí obyvatelé, je opravdu těžko pochopitelné,“ uvedl.

Ekologické centrum se o lokalitu nad jezem stará přes deset let, kdy byl v místě prokázán výskyt chráněného brouka páchníka hnědého. Shořelé broukoviště tam vydrželo několik let.

„Bylo opravdu velké, ze tří až čtyř kubíků dřeva,“ konkretizoval Hautke. Menší obdobné zařízení je nedaleko.

Centrum bude usilovat o vybudování nového broukoviště. „Toto se samozřejmě bude muset zcela zlikvidovat, protože dřevo už je nepoužitelné. Jsme domluvení s ředitelem lesů, že nám vytipuje nové vhodné dřevo,“ podoktl Hautke. 

Autoři: ,