iDNES.cz

Před pneumatikárnou Nexen se demonstrovalo, schůzka s vedením bude v úterý

  14:20,  aktualizováno  14:47
Před továrnou jihokorejského výrobce pneumatik Nexen Tire v průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce se v pondělí demonstrovalo. Akci pořádal odborový svaz Kovo. Ve fabrice začali minulý týden stávkovat někteří zaměstnanci. Cílem je uzavřít novou kolektivní smlouvu a dosáhnout tak mimo jiné navýšení mezd o 8,3 procenta.

U fabriky se sešlo několik stovek lidí. „Chceme vyjádřit nesouhlas s tím, jak se zástupci Nexenu poslední týden chovali,“ řekl předseda odborového svahu Kovo Roman Ďurčo.

Odborářům vadí, že společnost místo toho, aby vedla dialog k uzavření kolektivní smlouvy, hledá cesty jak stávku ukončit. „Vedení firmy nepracuje na rozvíjení sociálního dialogu, ale koná opačné kroky. Dostali jsme informace, že zaměstnance zve k podpisu dokumentů, jimiž se zavazují stávky se neúčastnit. Pokud odmítnou podepsat, je jim zakázán další vstup do firmy. Jsou považováni za stávkující, a firma se tím zbavuje povinnost platit jim mzdu kvůli překážce na straně zaměstnavatele,“ popsal dříve v tiskové zprávě Ďurčo.

Přímo na místě uvedl, že v plánu je další schůzka s vedením firmy. „Manažeři z Nexenu se chtěli sejít už dnes, my ale měli naplánovanou tuto akci. Takže se sejdeme zítra v poledne. Pevně věřím, že jsou připraveni jednat o návrhu, který je na stole. My si pořád trváme na svém, ale zároveň jsme připraveni jednat,“ řekl.

Podpořit přijel zaměstnance také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Odboráři se snaží přimět zaměstnavatele k uzavření kolektivní smlouvy již od roku 2019, před rokem vstoupili do stávkové pohotovosti. Na jaře loňského roku před továrnou uspořádali první protestní akci, které se zúčastnilo několik desítek zaměstnanců. V úterý 31. ledna začali zaměstnanci stávkovat. Ten samý den odjeli také protestovat před jihokorejské velvyslanectví v Praze.

O několik hodin později pak jednali zástupci odborového svazu s korejskými manažery společnosti o podmínkách kolektivní smlouvy. „Bylo to poprvé, co se zástupci zaměstnanců setkali a jednali s někým z korejského managementu,“ upozornil Ďurčo. Podle odborářů si prý vedení společnosti vymínilo několik dní na rozmyšlenou před dalším jednáním.

Ve čtvrtek se podle Ďurča podařilo stávkujícím zastavit výrobu.

Navýšení mezd k 1. březnu

Společnost vyčíslila, že jeden den stávky je stojí 20 milionů korun. Odboráři to vyčíslili zhruba na 15 milionů korun. Ďurčo už dřív řekl, že požadavky odborů v kolektivní smlouvě vyjdou firmu asi na 30 až 50 milionů korun.

Korejci se snažili stávku ukončit tím, že podali ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem návrh na předběžné opatření, které by ji zastavilo. Soud však návrh zamítl.

Se stávkou podle odborů ještě před jejím zahájením souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní přihlásilo více než 190 ze 1100 zaměstnanců. Po zahájení stávky se podle odborářů další pracovníci do stávky aktivně zapojili.

Podle odborů je nástupní plat ve firmě 22 700 korun. Firma nástupní plat neuvádí. Její zástupci se minulý týden pro ČTK vyjádřili, že i přesto, že je podnik ve ztrátě, připravuje navýšení mezd k 1. březnu. Bližší informace však nesdělili.

zpět na článek