Zápach a hluk, stěžovali si lidé. Výroba izolací se přesune z Žatce do Kadaně

  8:42
Firma HP Pelzer, která v Žatci od roku 1996 vyrábí akustické izolace do aut a která roky rozčiluje lidi z okolí kvůli hluku, prachu a zápachu, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani, Žatec chce definitivně opustit do konce příštího roku. Rozlehlý areál ale prodat nechce, plánuje zde výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu.

Společnost HP Pelzer si před časem pronajala prostory v průmyslové zóně na okraji Kadaně. Má tady závod o velikosti 25 tisíc metrů čtverečních. Část výroby už zde rozjela, jde o nové projekty.

Přesun výroby ze Žatce začne letos a je naplánovaný na několik částí. „Termín zahájení první etapy stěhování je polovina letošního roku a druhá etapa je v plánu v průběhu roku 2025,“ uvedl zástupce společnosti Radim Foldyna. Původně firma předpokládala, že celý přesun stihne už letos, to ale není podle Foldyny reálné.

V Žatci HP Pelzer vlastní rozlehlý areál u řeky Ohře o velikosti 14 hektarů. Mohla by zde vzniknout rezidenční čtvrť pro několik stovek obyvatel, rekreační část se sportovišti, výrobně-obchodní zóna a dopravní uzel s parkovacími plochami. Tuto vizi vedení společnosti představilo na jednání městského zastupitelstva.

„V rámci potenciálního investora jde o velmi zajímavou oblast,“ zmínil ředitel žateckého závodu Stanislav Žák s tím, že na proměně areálu chce firma spolupracovat s radnicí.

Užívání hal v rozporu se zákonem

V Žatci firma čelí dlouholeté kritice lidí bydlících v okolí, ekologických organizací a také úřadů. Místní si stěžují na zápach, noční hluk a vysokou prašnost. Mluví také o poškození zdraví lidí, kteří v okolí továrny žijí nebo v ní pracovali. Naposledy se obyvatelé obrátili na úřady loni na podzim kvůli zápachu, který vyvolával u jejich dětí zvracení.

„Jsme pod pravidelným měřením a nepřekračujeme limity. Byly tady neohlášené kontroly a nebyl problém,“ tvrdil na jednání zastupitelstva Žák.

„Měří se látky, které ukládá zákon, a smrdí látky, které zákon měřit neukládá. Prokazatelně tam smrdí čpavek,“ reagoval na jeho výroky Jan Greisiger, který bydlí nedaleko továrny.

Kritizovaná firma bude víc pod dohledem, Kadaň chce dohodu o kontrolách

Není to jediný problém, který firma v Žatci řešila. Od úřadů dostala několik vysokých pokut za užívání některých hal v rozporu se zákonem. V minulosti se firma snažila problematické části provozu zlegalizovat, to se jí ale nepodařilo a stavební úřad trvá na zbourání načerno postavených staveb.

Narazila i se záměrem na rozšíření výroby, kdy chtěla vystavět novou expediční halu a modernizovat areál. Proces posouzení vlivu na životní prostředí trval několik let. Firma od toho nakonec ustoupila s tím, že začne někde jinde znovu, a to právě v Kadani.