Nová galerie představuje žatecké Židy i historii druhé největší synagogy

  7:08
Na náměstí Svobody v Žatci se otevřela nová galerie. Provozuje ji Spolek rodáků a přátel města Žatce, který chystá historické i výtvarné výstavy. Po současné expozici s názvem Židé na Žatecku zde představí díla žateckých rodáků, malířů a malířek.

Výstava nazvaná Židé na Žatecku ukáže i historii žatecké synagogy, která je druhá největší v Čechách. | foto: Spolek rodáků a přátel města Žatec

„Pronajali jsme si prostory v centru města, abychom pomohli s jejich oživením. Je tam plno prázdných výloh a jedna z nich už nebude,“ řekl předseda spolku Petr Šimáček.

Vůbec první výstavou galerie U Radnice je expozice s názvem Židé na Žatecku, která se do galerie přestěhovala z právě opravované žatecké synagogy.

Návštěvníci se na textových panelech a prostřednictvím velkoformátových dobových fotografií seznámí s historií Židů ve městě od 14. století, výstavbou synagogy, která je druhá největší v Čechách, i koncem komunity, jenž je vázán k připojení bývalých Sudet k třetí říši a následným holokaustem.

Zájemci se také dozvědí o leteckém mostu Žatec – Ekron z léta roku 1948, kdy Čechoslováci vojensky pomohli nově vzniklému státu Izrael. Letadla s vybavením vzlétala z tehdejšího vojenského letiště u Žatce.

„K expozici ze synagogy jsme připravili několik novinek. Vystaven je například dřevěný model letounu typu Avia 199 o velikosti 1,5 až 2 metry, kterým byla pomoc Izraeli dopravována. Model máme zapůjčený,“ popsal Šimáček.

Výstava potrvá do 31. července, otevřena bude každou sobotu od 14 do 17 hodin. Prohlídky budou možné i po předchozí dohodě v jiné dny.

V srpnu chce spolek v galerii uspořádat výroční výstavu, která bude mapovat jeho dvacetiletou činnost. „Dalšími výstavami bychom chtěli představit díla žateckých rodáků, malířů a malířek,“ dodal Šimáček.