iDNES.cz

Děčín má po pěti měsících primátora. Odvolaného Hroudu nahradil Anděl

  14:32
Novým primátorem Děčína se dnes po bouřlivé debatě stal Jiří Anděl (ANO). Nové vedení získalo město po pěti měsících. Jeho předchůdce, Jaroslava Hroudu (ANO), i celé tehdejší vedení, které tvořili zástupci ANO, Našeho Děčína a ČSSD, odvolali opoziční zastupitelé již 25. června.

Nové vedení se v Děčíně podařilo schválit až na čtvrtý pokus. Jiří Anděl stojí v čele nově složené široké koalice ANO + Volba pro Děčín + Piráti + ODS + Změna pro Děčín. V zastupitelstvu bude mít 15 hlasů z 27. 

Koalice nahradila v červnu rozpadlou formaci ANO, Náš Děčín a ČSSD. Fakticky tak došlo k rozštěpení ve volbách vítězného hnutí ANO, koalice má hlas pěti jeho zastupitelů, zbylí čtyři ji nepodporují. 

První náměstkyní nového primátora byla zvolena Anna Lehká (Volba pro Děčín), druhým náměstkem je Tomáš Brčák (ODS), třetím Jiří Aster (ANO) a čtvrtým Martin Pošta (Volba pro Děčín).

Debata zastupitelů před zvolením nového primátora byla velmi bouřlivá. Řevnivost byla patrná především mezi členy hnutí ANO, což vyústilo v to, že odvolaný primátor Hrouda a další tři zastupitelé za ANO se nakonec hlasování o podpoře nové koalice zdrželi, stejně jako šest dalších zastupitelů. Sedmnáct zastupitelů ji naopak podpořilo.

Bývalé vedení v čele s Hroudou během debaty Andělovi například vytklo, že je přeběhlík a dělá politické kotrmelce. Podle Hroudy a jeho někdejšího náměstka Vladislava Rašky (Náš Děčín) totiž měla být 16. října podepsána nová koaliční dohoda, podle níž by město vedlo ANO a Náš Děčín, už tedy bez podpory ČSSD. V den podpisu ale prý Anděl odmítl koalici podepsat.

„Pokud je pan Anděl připraven dělat primátora, rád nás seznámí, co ho vedlo k tomuto kotrmelci. On je zářným příkladem, že není lídrem, kterého město potřebuje. Není ve svých názorech konstantní a několikrát přeběhl,“ sdělil na zastupitelstvu Hrouda.

„Byl to nesmysl, v tu dobu (16. října) už tři z obou hnutí avizovala, že dohodu nepodepíšou. Byla to tedy mrtvá kolice,“ oponoval Anděl.

První kroky

Jeho úkolem nyní bude zejména překlenout hluboké příkopy v zastupitelstvu a sestavení rozpočtu. „Máme před sebou dva roky. Máme jediný zájem, aby se ve městě dobře žilo a překonali jsme problematickou dobu, která nás čeká,“ podotkl Anděl.

Město také čeká jednání o stavbě přivaděče k dálnici D8, stavbě jezu na Labi a hlavně dokončení rekonstrukce Podmokel, kde by práce do zimy měly podle něj skončit.

Exprimátor Jaroslav Hrouda v zastupitelstvu zůstane, chce se ale také věnovat rodině, koníčkům a svým firmám: „Je mi to líto kvůli městu, protože opravdu odborníci do vedení města se nedostali. Já osobně si ale oddechnu,“ sdělil.

Někdejšího primátora Hroudu či jeho náměstka Rašku zastupitelé v červnu odvolali kvůli sporům v koalici a problematické rekonstrukci čtvrti Podmokly. 

Cesta k novému vedení byla dlouhá a podařilo se to na čtvrtý pokus. Nejprve se 28. srpna zastupitelům nepodařilo shodnout na žádné optimální variantě, následně 17. září zase neschválili program schůze. Naplánované zastupitelstvo 17. října Hrouda údajně kvůli epidemiologické situaci zrušil. Nově zvolená koalice ale ještě ten den podepsala dohodu o spolupráci.

zpět na článek