iDNES.cz

Ze zámku do zámku. Zástupkyně kastelánky Ploskovic teď šéfuje Krásnému Dvoru

  7:14
Barokní zámek v Krásném Dvoře na Lounsku má novou šéfku. Kateřina Suchanová sem přišla ze zámku v Ploskovicích, kde působila jako zástupkyně kastelánky. S její předchůdkyní nebyl spokojený Národní památkový ústav a odvolal ji.

Barokní zámek v Krásném Dvoře na Lounsku | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Krásný Dvůr je pro mě obrovská výzva. Není to typický pohádkový zámek v mašličkách, ale krásné venkovské sídlo s jedinečným a rozlehlým parkem. Od prvního momentu na mě působí velkolepě a zaslouží si vdechnout novou duši,“ říká Suchanová.

Nápadů, jak toho dosáhnout, má hodně. Některé budou ale velmi časově a hlavně finančně náročné. „Když se zasním, tak by se mi líbila nová fasáda, nová střecha a všechny stavby v zámeckém parku opravené,“ zamyslí se kastelánka.

Začít ale musí skromněji a realističtěji. „Dokončili jsme obnovu nádvoří, kde jsme nainstalovali nové závlahy trávníků, takže budeme mít krásné zelené nádvoří. V závěru roku nás čeká adventní setkání s trhy, rozsvícením stromku a koncertem, které se uskuteční 16. prosince,“ zve Suchanová.

9. června 2020

Pokračovat chce i v obnově drobných památek v zámeckém parku. „V parku jsou pro mě prioritou všechny stavby, ale nejblíže mému srdci je Panův templ. Ráda bych mu vdechla život a vrátila mu jeho historický účel, kdy se tady konaly pikniky. Je odsud výhled na kaskádovitý vodopád a vrcholem těch pikniků bylo, že pán domu zvedl bílý kapesníček a zahradník otevřel rezervoár u čínského pavilonu a voda se s hukotem hrnula dolů po kaskádě,“ popisuje kastelánka.

Ještě předtím se však dočká opravy novogotický templ, který je už několik sezon pro návštěvníky uzavřený. Objekt s vyhlídkovou plošinou roky chátral a v letech 2014 až 2017 prošel kompletní obnovou. Ta se ale příliš nepovedla a po třech letech ho uzavřeli. Firma, která novou opravu provede, je již vybraná.

„V brzké době by měla nastoupit. Jak dlouho oprava potrvá, si netroufnu odhadnout. Optimistická vize otevření je ještě v průběhu příští turistické sezony,“ přeje si Suchanová.

Usiluje také o zprovoznění zámecké kavárny, která by zvýšila servis pro návštěvníky. „Kavárnu nebudeme provozovat my, ale rádi bychom někomu nabídli prostory. Kavárna, kde mohou návštěvníci před či po prohlídce posedět a občerstvit se, mi tady chybí,“ říká kastelánka.

Prohlídky interiéru zámku v současné době zahrnují 18 místností, které jsou vybaveny nábytkem a dalšími exponáty z 18. a 19. století a představují život tehdejších pánů z rodu Černínů. „Stávající expozice je hezká, ráda bych ji v průběhu času trochu proměnila,“ nastiňuje svou vizi Suchanová.

Zámek chřadl, zdůvodnili konec kastelánky. Nápady házeli do šuplíků, říká ona

V zimních měsících je krásnodvorský zámek pro návštěvníky uzavřený, práce má ale nová kastelánka i tak dost. „Jsem stále ve fázi, kdy se seznamuji s objektem a vším kolem něho. S kolegy už také připravujeme novou sezonu. Mohu prozradit, že již máme domluvené dvě divadelní představení, a to Strašidlo cantervillské a Bílá paní na vdávání. Máme také v plánu muzikálové léto se souborem Hudilas,“ poznamenává kastelánka s tím, že návštěvnická sezona na zámku odstartuje poslední víkend v březnu.

Na zámku v Krásném Dvoře působila od roku 2007 do letoška jako kastelánka Michaela Hofmanová. Národní památkový ústav ji odvolal po hloubkové kontrole hospodaření a stavu všech zámeckých objektů. Její nadřízení konstatovali, že se zámek nachází v neuspokojivém stavu. To Hofmanová odmítla. Nesouhlasila i s rozhodnutím nadřízených ukončit na zámku chov koní. Dvojice zvířat mimo jiné tahala bryčku s návštěvníky po zámeckém parku.

zpět na článek