iDNES.cz

Zmizelé knihy skutečně ležely u restaurátorky, policii případ zajímá dál

  14:52
Policie a Národní muzeum potvrdily, že desítka vzácných historických svazků ze sbírky Thunů, které zmizely z děčínského zámku, je na světě. Opravdu byly v pražské restaurátorské dílně, jak si před pár dny najednou vzpomněl někdejší pracovník zámku František Šuman. Celou záležitost nicméně stále vyšetřuje policie.

Miroslava Poskočilová, ředitelka děčínského zámku, u prázdné knihovny, kde knihy Thunů byly ve dvou řadách. | foto: Andrea Angermannová, MF DNES

„Minulý týden ve středu kriminalisté společně s pracovníky z Národního muzea u certifikovaných restaurátorů zkontrolovali deset knih pocházejících ze sbírky Thunů. Celá věc byla zadokumentována a v tuto chvíli probíhají další procesní úkony. Další informace jsou předmětem prověřování a nebudeme v této fázi sdělovat bližší informace,“ uvedla mluvčí severočeské policie Veronika Hyšplerová. Objevem knih tedy práce policie nekončí.

Je možné, že kriminalisté tak úplně nevěří verzi, že se ztracené knihy najednou objevily v restaurátorské dílně. Otázky vzbuzuje hlavně okolnost, proč si František Šuman vzpomněl na odvoz knih k restaurátorce, když při výsleších, které běžely kolem domnělé krádeže, policii nic takového nesdělil. Další otázkou je, proč by někdo, kdo knihy nevlastní, ale je zaměstnancem instituce, která je má půjčené, posílal svazky k drahé opravě.

Ani Národní muzeum se v tuto chvíli nechce k celé kauze vyjadřovat. „Nelze to s ohledem na probíhající policejní vyšetřování, ochranu osobních údajů a náš vnitřní postup při kontrole fyzického stavu státního majetku svěřeného do naší správy,“ řekla mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

Ze zámku zmizely vzácné knihy. Kurátor najednou tvrdí, že je má restaurátorka

Zmíněné svazky byly součástí kolekce 4 750 knih v hodnotě 20 milionů korun, které na zámek Národní muzeum zapůjčilo v roce 2018. Že 10 knih chybí, zjistili pracovníci muzea při kontrole 14. a 15. února loňského roku.

Následně celou zápůjčku děčínskému zámku odebrali a nechali ji raději převézt do depozitáře v Terezíně. Věci se pak ujala policie, která však věc záhy odložila. K případu se vrátila minulý týden na základě podnětu Národního muzea.

Současné vedení zámku přehazuje problém se ztracenými a znovu nalezenými cennými knihami na někdejší vedení památky a její pracovníky.

Kurátor: Můj nástupce zapomněl

Nynější ředitelka Miroslava Poskočilová, jež zámku šéfuje od července 2019, tvrdí, že dohledala fotografie, z nichž je prý patrné, že s knihami někdo od června 2018 do ledna 2019 manipuloval.

„Tedy za bývalého vedení zámku. Na fotkách knihy chyběly. Domnívám se, že na základě tohoto zjištění bývalý kurátor František Šuman řekl, že deset ztracených knih je u restaurátorky,“ uvedla Poskočilová.

Podle Šumana však knihy byly restaurovány, protože byly ve špatném stavu. Nicméně uznává, že manipulací s knihami byla porušena smlouva o výpůjčce.

„Chtěli jsme jim jen pomoci. Celý problém spočívá v tom, že můj nástupce zapomněl, že knihy jsou u restaurátorky. Samotné restaurování se z mnoha důvodů nečekaně protáhlo. Ale to už jsem na zámku dávno nebyl,“ řekl bývalý kurátor zámku. Exředitelka Iveta Krupičková se k případu nevyjádřila s tím, že prý má příliš málo informací.

Ještě před zjištěním, že knihy jsou u restaurátorů, vyzvalo Národní muzeum vedení zámku v Děčíně, ať deset ztracených exemplářů zaplatí. Podle právního zástupce zámku Narcise Tomáška požadovalo muzeum 200 tisíc korun.

zpět na článek