Pražce visí „ve vzduchu“. Kvůli sesunutému náspu pod tratí nejezdí vlaky

  16:36
Pražce trčící „ve vzduchu“ nad sesutým náspem v Žalhosticích na Litoměřicku ukazují sílu nedávných dešťů a zároveň v cestujících budí otázky, kdy zde opět budou jezdit vlaky. Železniční trať mezi Lovosicemi a Žalhosticemi je kvůli poškozenému náspu uzavřena od nedělního večera a příprava rekonstrukce se teprve rozbíhá.

„Na místě aktuálně probíhá geotechnický průzkum, teprve na jeho základě bude možné určit rozsah a délku potřebných opravných prací. Násep je poškozen v délce zhruba 75 metrů. Aktuálně očekáváme, že konkrétnější odhad postupu prací budeme mít ve čtvrtek,“ uvedla mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová.

Násep se sesunul v neděli v podvečer následkem vydatných dešťů a bouřek. Tuny štěrku a zeminy se daly do pohybu jen pár desítek metrů od místa, kde jednokolejná trať z Lovosic do České Lípy přemosťuje frekventovanou trať spojující Ústí na Labem a Lysou nad Labem.

„Ještě v neděli odpoledne tam železniční dělníci něco zpevňovali a večer se to sesulo,“ ukázal na místě muž sedící v cykloturistickém občerstvení Pod Radobýlem, které je hned naproti. „Dřív ty svahy držely kořeny stromů, pak všechno vysekali a teď se to takhle sesouvá,“ komentoval jeho kamarád.

Provoz na trati je aktuálně zastaven a pro cestující je zavedena náhradní autobusová doprava. Podle prvotních odhadů oprava potrvá minimálně do začátku prázdnin.

Nedaleko Žalhostic řeší Správa železnic ještě sanaci svahu v Libochovanech. „Zde nejde o následek počasí, pohyb svahu jsme zaznamenali během probíhajících stavebních prací při výstavbě nadjezdu,“ doplnila Eberl Friebová.

Deště, které udeřily minulý víkend, zasáhly také silniční dopravu. „Zavírali jsme silnici 24721 u obce Tlučeň na Litoměřicku. Nakladačem jsme ze silnice odstranili bahno a naplaveninu z pole. Brzy jsme ji zase otevřeli, jednalo se pouze o krátkodobou uzavírku,“ říká Libor Tačner, ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Pokud jde o déšť, v nadcházejících dnech by už situace měla být klidnější. Povodňové výstrahy podle Českého hydrometeorologického ústavu v Ústeckém kraji zatím nehrozí. Místy lze očekávat přeháňky a v pátek a v sobotu ojediněle i bouřky.