Lounské výstaviště má staronového nájemce, městu zaplatí výrazně víc peněz

  9:58
Staronového nájemce bude mít městské výstaviště v Lounech. Prodejní veletrhy bude nadále organizovat společnost Diamant Expo, která areál užívala posledních 30 let. Radnice s ní uzavřela novou smlouvu. Za pronájem areálu k uspořádání šesti akcí v průběhu roku firma zaplatí 1,2 milionu korun, mnohem víc než dosud. Louny však budou nově financovat údržbu ploch v rozlehlém komplexu.

Areál lounského výstaviště | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Oproti staré smlouvě Diamant Expo uhradí nově za nájem téměř čtyřnásobek původní částky, což budou peníze, které opět investujeme do zvelebení areálu tak, jak jsme občanům slíbili,“ uvedl starosta města Milan Rychtařík (ANO).

Dosud měla firma areál pronajatý celoročně, nově ho bude užívat jen několik víkendů v roce, kdy tam uspořádá prodejní výstavy, včetně tradičních akcí, jako je Dům a zahrada nebo Člověk v přírodě. „V pořádání veletrhů budeme pokračovat jako dosud,“ uvedla Štěpánka Portz z Diamant Expo.

Radnice si od nového modelu slibuje, že bude mít větší vliv na to, co se na výstavišti děje, a že jej bude moci pronajmout dalším. „Městu se otevírá možnost jednorázově park pronajmout nebo bezúplatně vypůjčit jakémukoli subjektu,“ popsal Rychtařík.

V minulosti se město muselo ptát soukromé společnosti, které park pronajímalo, zda může uspořádat akci. „To nedávalo smysl,“ dodal místostarosta Pavel Csonka (SOCDEM).

Provozovatel lounského výstaviště po 30 letech končí, město chce nového

V souvislosti s údržbou areálu musí město zajistit například pravidelné sekání trávníků, úklid listí, sněhu či nepořádku. Areál totiž funguje i jaký veřejný park. Práce budou provádět zaměstnanci Technické správy města Loun. Kolik za ně radnice zaplatí, není v tuto chvíli jasné.

V minulosti celoroční údržbu, včetně odměn správců, hradila právě firma Diamant Expo. Šlo o více než milion korun ročně.

Diamant Expo využívá areál lounského výstaviště od 90. let. Smlouvu na dobu neurčitou radnice vypověděla loni s tím, že je nevýhodná. Vadil nízký pronájem a odlišné představy o fungování výstaviště.

Předválečný bunkr u lounského výstaviště:

19. května 2019

Autor: