Děti jsou vykulené, s čím si rodiče hráli, zjišťují chomutovští muzejníci

  7:08
Legendární hračky, se kterými si hráli naši rodiče či prarodiče, si mohou prohlížet návštěvníci nové výstavy v chomutovském muzeu. Pod názvem Retrohračky přibližuje svět domácí zábavy v 50. až 80. letech minulého století.

„Snažíme se v předvánočním čase navodit příjemnou atmosféru. Aby si lidé našli čas během nákupního shonu a přišli k nám zavzpomínat. Svým dětem či vnoučatům mohou ukázat, s čím si kdysi hráli,“ uvedla kurátorka Xenie Janečková.

Fotogalerie

Výstavu, která je k vidění v muzejních prostorách radnice, tvoří stovky kusů různých hraček – panenek a domečků pro ně, plyšových postaviček, dřevěných, gumových či kovových hraček, deskových her, stavebnic, kočárků a mnoha dalších.

„Malí návštěvníci jsou často vykulení, jak hračky dříve vypadaly. Ti starší zase nostalgicky vzpomínají na dětství a spontánně vyprávějí, kdy jakou hračku dostali, od koho a podobně,“ zmínila kurátorka.

Jedna z vitrín patří kovovým hračkám, které se díky mechanickým natahovacím strojkům dokázaly i rozhýbat. Asi nejznámější plechovou hračkou byla zobající slepička.

„Jedinou firmou v Evropě, která umí i v současné době vyrábět plechové hračky se strojky, je společnost Kovap Náchod. Počátky firmy spadají do roku 1949, kdy vznikla první plechová hračka – parní válec, který je ve stejné podobě vyráběn dodnes,“ upozornila Janečková.

Součástí výstavy je také herna pro děti všech věkových kategorií. „Tatínci na vernisáži ocenili cvrnkací fotbálek nebo táhlový stolní hokej,“ pousmála se kurátorka.

Muzeum výstavu připravovalo rok. Část exponátů je z jeho vlastních sbírek, další zapůjčili soukromí vlastníci a sběratelé. K vidění budou na radnici až do 1. února 2020.