Vyhoštěný Ukrajinec dál řídil opilý a způsobil i nehodu. Teď musí do vězení

  15:06
Teplický okresní soud poslal na deset měsíců do vězení Ukrajince Vilhelma Horbase kvůli řízení v opilosti. Pod vlivem alkoholu usedl muž v minulosti za volant opakovaně, jednou způsobil nehodu. Nikdy přitom nevlastnil řidičský průkaz. V Česku navíc dávno neměl být, soud ho loni vyhostil, což však muž nerespektoval.

Ukrajinec Vilhelm Horbas v jednací síni teplického okresního soudu. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Letos na konci ledna v nočních hodinách policie v Krupce na Teplicku zastavila Horbasův mercedes a dala muži dýchnout. Opakované měření ukázalo 2,5 promile. Tímto přešlapem se cizinec připravil o svobodu. Hned totiž putoval do vazby a nyní se přesune k výkonu trestu.

Jednatřicetiletý Horbas v jednací síni uznal svou vinu. „Lituji toho, co jsem udělal. Už se to nikdy nestane,“ hlesl.

Soudce při ukládání deseti měsíců vězení vzal tento jeho postoj jako polehčující okolnost, k níž přihlédl. Jedním dechem však dodal, že přitěžujících okolností má na svém kontě daleko víc.

„Loni byl za stejnou trestnou činnost dvakrát odsouzen, skutku se dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení. Nebylo na místě uložit jiný než nepodmíněný trest odnětí svobody. Uložení jiného druhu trestu by zcela jistě nevedlo k tomu, že by na svobodě vedl řádný život,“ uvedl soudce Stanislav Řehola. Verdikt je pravomocný.

Opakované řízení v opilosti, včetně nehody

Jak zmapovala redakce iDNES.cz, cizinec je pro tuzemskou policii a justici už poměrně známou firmou.

V noci na 16. listopadu 2021 zastavila policie jeho mercedes v centru Teplic. Bylo jasně patrné, že Horbas je opilý. Následná dechová zkouška odhalila 2,32 promile alkoholu. O několik týdnů později ho policie „načapala“ opilého za volantem v nedaleké Krupce. V dechu měl opět přes dvě promile.

Teplický soud ho za to loni v lednu pravomocně potrestal tříletým zákazem řízení a současně ho také na tři roky vyhostil, přičemž Česko měl opustit nejpozději poslední lednový den.

Moldavani se vrhli na ženu, soud je místo uvěznění radši vyhostil

Horbas si ale z rozsudku nic nedělal a v průběhu loňského března dokonce v opilosti zavinil dopravní nehodu.

„Vlivem požitého alkoholu nezvládl řízení motorového vozidla a jako řidič odbočující vlevo nedal přednost v jízdě protijedoucímu vozidlu jedoucímu po hlavní pozemní komunikaci ve směru od Ústí nad Labem na Teplice, v důsledku čehož došlo ke střetu,“ píše se v rozsudku ústeckého okresního soudu, který má redakce k dispozici.

Událost se obešla bez zranění, výsledkem byly „jen“ zmačkané plechy. Jak se ukázalo, cizinec měl v krvi bezmála tři promile.

Za řízení v opilosti navzdory zákazu mu ústecký soud uložil dvanáctiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu 30 měsíců, opět tříletý zákaz řízení a také povinnost absolvovat resocializační program Probační a mediační služby ČR.

Nízká společenská nebezpečnost

Teplický soud, který Horbase loni v lednu vyhostil, se po ústeckém verdiktu obrátil na Okresní státní zastupitelství v Teplicích, zda se Ukrajinec nedopustil maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, když se navzdory vyhoštění dál zdržoval v Česku.

Policie věc následně odložila s tím, že „mezi datem, kdy měl opustit Česko, a vyhlášením válečného stavu na Ukrajině (24. února 2022) neuplynul ani měsíc“ a že celá záležitost se vyznačuje nízkou společenskou nebezpečností. Podle státního zástupce by navíc trestní stíhání bylo s ohledem na další trestní řízení neúčelné.

Podle informací iDNES.cz má nicméně Ukrajinec povolený trvalý pobyt v Maďarsku, a nemusel se tak nutně vracet do rodné země.

Paradoxně Česko loni Horbasovi vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině udělilo vízum za účelem strpění na území Česka.