Vrchlického divadlo v Lounech oslavuje dvacáté výročí novodobé existence

  7:08
Jedna z nejvýraznějších kulturních institucí v Ústeckém kraji, Vrchlického divadlo v Lounech, slaví dvacet let novodobé existence. V listopadu 2003 byla dokončena rekonstrukce budovy a od té doby uvedlo tisíce divadelních i hudebních představení, která navštívilo přes půl milionu návštěvníků.

Vrchlického divadlo v Lounech oslavuje dvacáté výročí novodobé existence | foto: archiv spolku Sýkora 2020

„Vrchlického divadlo má ve svém životopise dvě data narození. Tím prvním je 29. říjen 1950, kdy bylo divadlo, tehdy s názvem Fučíkovo, otevřeno. Na konci 80. let byla jeho budova kvůli havarijnímu stavu uzavřena,“ uvedl ředitel městské organizace Jakub Bielecki.

„V roce 2000 zvítězil osvícený názor budovu opravit a 14. listopadu 2003 se začala psát novodobá historie, tentokrát již Vrchlického divadla, ale i kulturního života v Lounech vůbec,“ doplnil Bielecki.

Během dvaceti let lounské divadlo navštívilo přes 540 tisíc lidí. Každoročně je to kolem 33 tisíc diváků. V roce 2010 se ve sklepení divadelní budovy otevřela Galerie města Loun, která již hostila 46 výstav umělců životně či profesně spjatými s Louny a okolím. Prošlo jí téměř 12 tisíc návštěvníků.

V roce 2014 začalo divadlo spravovat i zrekonstruovaný kulturní dům Zastávka, který hostil více než 700 akcí, na něž zavítalo téměř 155 tisíc návštěvníků. „Lounské divadlo se stalo moderním a multifunkčním kulturním centrem Loun a okolí. Páteř jeho publika tvoří téměř 500 abonentů, které si hýčkáme,“ podotkl Bielecki.

Kromě atraktivních divadelních představení divadlo do svého programu zařazuje široký záběr žánrů koncertů, baletní a jiná taneční vystoupení, stand-up komiky, talk-show oblíbených herců, ale i představení pro děti. Každoročně pořádá přehlídku amatérských divadelní souborů Lounské divadelní, dvacátý ročník se uskuteční v březnu příštího roku.

V rámci letošní, jubilejní sezony divadlo přichystalo narozeninový program. V listopadu se mohou návštěvníci těšit například na představení Víš přece, že neslyším, když teče voda s Petrem Nárožným v hlavní roli či dramatizaci knižního bestselleru Aleny Mornštajnové Hana.

Z hudebního programu je to například koncert Dana Bárty v prosinci či listopadový koncert výtvarného umělce Františka Skály, který naváže na vernisáž své výstavy.

Plocha před vstupem do Vrchlického divadla v Lounech se proměnila v unikátní umělecké dílo. Piazzetta – otevřené náměstíčko před divadlem – má podobu černobílé kompozice, kterou na přelomu let 1962 a 1963 vytvořil světově uznávaný malíř a lounský rodák Zdeněk Sýkora na protipožární oponu téhož divadla: