Na Lounsku zvítězil lékař Ivo Trešl, předstihl galeristu Vladimíra Drápala

  16:24,  aktualizováno  17:42
Na Lounsku a Rakovnicku vyhrál druhé kolo senátních voleb rakovnický zastupitel a lékař Ivo Trešl ze STAN. Voliči mu dali 10 179 hlasů. Po šesti letech tak v Senátu skončila starostka Žatce Zdeňka Hamousová, která v roce jako nestraník kandidovala za ANO.

Druhé kolo senátních voleb Ivo Trešl vyhrál se ziskem 58,39 %. | foto: archiv I. Trešla

„Jsem rád a vážím si důvěry voličů. Chtěl bych jim poděkovat, že přišli k volbám v dnešní epidemiologicky nepříznivé době,“ řekl Trešl.

Trešl chce nyní zjistit, jak lze práci chirurga skloubit s tou v Senátu. Cíl má ale jasný. „Chtěl bych se specializovat na dvě hlavní oblasti. To je zdravotnictví a sociální péče a pomoc českému zdravotnictví, aby byl urychlen systém postgraduálního vzdělávání a lékaři se dříve dostávali do praxe a mohli zastávat kvalifikované činnosti, nebyli limitováni a byl dostatek lékařů i v menších nemocnicích,“ vysvětlil.

Volební výsledky v obvodu Louny

„Je potřeba, aby mohly finančně konkurovat krajským a fakultním nemocnicím a nebyly na konci potravního řetězce. To je úkol našeho regionu, kde jsou dvě nemocnice okresního typu. Také věková hranice praktických lékařů, dětských i stomatologů je poměrně vysoká a mladí lékaři nepřicházejí. Je důležité je motivovat, aby přišli k nám do periferie a postupně převzali primární péči,“ doplnil nově zvolený senátor.

Osmačtyřicetiletý Ivo Trešl od roku 1996 pracuje jako lékař-traumatolog na chirurgickém oddělení rakovnické Masarykovy nemocnice.

Od roku 2006 je v rakovnickém městském zastupitelstvu, od roku 2008 je rovněž radním města Rakovník.

Druhé kolo senátních voleb Trešl vyhrál se ziskem 58,39 %. 

Na druhém místě skončil nezávislý Vladimír Drápal z Loun, kterého do voleb poslalo sdružení čtyř stran ODS, TOP, KDU a KAN.

Šestapadesátiletý Drápal byl v letech 2002 až 2018 ředitelem Vrchlického divadla v Lounech, v současné době je produkčním Galerie města Loun. Vlastní hudební vydavatelství. Před rokem 1989 byl aktivní v disentu.

V prvním kole skončili Ivo Trešl a Vladimír Drápal s rozdílem pouhých 111 hlasů. Už v tomto souboji kole Trešl Drápala předstihl. Drápalv prvním kole získal 20,63 % hlasů. Ivo Trešl 20,92 procenta voličů.

Ve druhém kole přišlo jen 14,98 procent voličů

Druhé kolo senátních voleb opět poznamenala nízká účast voličů. Zatímco prvního kola se před týdnem v lounském volebním obvodu zúčastnilo 34,11 procent voličů, včera a dnes k volebním přišlo jen 14,98 procent voličů.

Svůj post na Lounsku neobhájila Zdeňka Hamousová (USZ), starostka Žatce, která v prvním kole skončila až na čtvrtém místě.

Na Děčínsku už v před týdnem obhájil svůj mandát Zbyněk Linhart. Uspěl nejlépe ze všech kandidátů a jako jediný vyhrál senátní volby už v prvním kole, kde získal téměř 53 procent hlasů. Linhart je teprve třináctým senátorem zvoleným v prvním kole. Dlouholetý starosta Krásné Lípy na Děčínsku se veřejně angažuje už od roku 1989.

Autor: