Vlk zaútočil na psa a pak mě kousl, tvrdí muž. Nepravděpodobné, říkají ochránci

  16:00
Ochránci přírody, myslivci i policisté řeší údajné napadení člověka vlkem, k němuž mělo dojít o uplynulém víkendu v Krušných horách. Smečka pěti vlků nedaleko Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku údajně napadla muže, který se procházel se svým psem u lesa. Ochránci přírody ale jeho verzi zpochybňují.

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Podle popisu události pro Českou televizi zmíněný muž spatřil smečku pěti vlků. Ze skupiny se oddělilo největší zvíře a zaútočilo na jeho psa. Muž psa podle svých slov bránil klackem a přitom ho vlk kousl do ruky. Zranění si pak prý nechal ošetřit v nemocnici.

Myslivci volají po rychlém přijetí krizového plánu ve vztahu k vlkům. Dokument připravuje ministerstvo životního prostředí. „Měl by řešit, jak se budeme chovat v těchto situacích a jakým způsobem budeme problémové jedince eliminovat z populací,“ řekl předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.

Ochránci přírody se však k příběhu staví rezervovaně. „Je dost nepravděpodobné, že se to stalo tak, jak to bylo popsáno. U každého zvířete, které se chová nějak nestandardně, tomu předchází delší pozorování, že se pohybuje v blízkosti vesnic, přibližuje k lidem a vyvrcholí to třeba agresivním jednáním. V této oblasti smečku monitorujeme několik let a dodneška jsme žádné problematické jednání nezaznamenali,“ uvedl Miroslav Kutal, koordinátor projektu Šelmy z hnutí Duha.

Vlci hledají v Česku nová teritoria, jejich baštou je stále sever Čech

Agentura ochrany přírody, která koordinuje Program péče o vlka obecného v Česku, zjišťuje okolnosti. „Snažíme se zjistit, co se ve skutečnosti stalo,“ sdělila na svých webových stránkách s tím, že zintenzivní monitoring oblasti.

Případem se zabývají i kriminalisté. Ti se o údajném napadení nedozvěděli přímo od zraněného muže, ale až ze sociálních sítí, kde trochu jinak příběh vylíčil jeden z myslivců.

„Prověřujeme všechny okolnosti, které s případem souvisejí, abychom mohli vyhodnotit, zda došlo k protiprávnímu jednání,“ nastínila tisková mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská.

Ani přes opakované pokusy se redakci nepodařilo napadeného muže kontaktovat.

28. června 2017

Autor: