Pod ústeckou Větruší opět hrozí sesuv, svah je nutné co nejdřív zajistit

  17:18
Vyřešit počínající sesuv ve svahu pod Větruší na straně k centru musí co nejdříve město Ústí nad Labem. Už v červnu se utrhly dva skalní bloky v ulici Na Větruši. Teď rada města uvolnila z finanční rezervy 670 tisíc korun na provedení rychlé sanace.

Nynější problémy Větruše se týkají svahu na straně směrem k centru města. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Svah je potřeba havarijně zabezpečit. Následně bude vypracován projekt na definitivní sanování svahu, aby už dál neujížděl,“ uvedl po jednání rady města ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

Návrh havarijního řešení má být vypracovaný do konce měsíce, práce na zabezpečení svahu by podle současných odhadů mohly začít v průběhu října.

V jejich rámci bude na místě nainstalována bezpečnostní síť v kombinaci s lokálním ukotvením velkých bloků.

„Poté začne běžný proces, kdy začneme poptávat zhotovitele trvalého řešení, při kterém bude nainstalován také záchytný plot na patě svahu,“ doplnil primátor s tím, že náklady na sanaci svahu se vyšplhají na několik milionů korun.

Návštěvníků výletního zámečku či sportovně-rekreačního areálu se zabezpečovací práce nijak výrazně nedotknou.

Většina jich na dominantu města vyjíždí lanovkou nebo vozem přes Fibichovu ulici. Menší omezení se tak bude týkat pouze několika obyvatel méně frekventované ulice Na Větruši.

Fotogalerie

Není to první problém se svahem, který musí město na Větruši řešit. Před jedenácti lety se začátkem srpna zřítil kus opěrné zdi a propadla část vyhlídkové terasy. A o několik dnů později pak následoval ještě další sesuv.

Náklady na zabezpečení svahu a vybudování nových opěrných stěn se tehdy vyšplhaly na více než 90 milionů korun.

Montážní lana na Větruši nad Ústím vynesl vrtulník