Lanovka na ústeckou Větruši od prázdnin podraží, radní zvýšili ceny

  7:27
První červencový den začne platit nový ceník jízdného lanovky na ústeckou Větruši. Cestující si za jízdu od tohoto dne připlatí. Provoz lanovky je ztrátový, například loni činila ztráta přes 1,5 milionu korun, proto se radní rozhodli zvýšit ceny.

Cesta lanovkou na Větruši od července podraží. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nyní stojí jedna jízda 18 korun, zpáteční jízdenka 34 korun. Plnou cenu platí i děti od šesti let. Nově bude jednosměrná jízdenka stát 24 korun, zpáteční 45 korun. Bude však zavedeno rodinné jízdné, které dosud chybělo.

Fotogalerie

„Provoz je poměrně nákladný, proto jsme se rozhodli u jednotlivých jízdenek zvýšit tarify. Řekli jsme si ale, že je potřeba podpořit rodiny s dětmi,“ sdělil náměstek ústeckého primátora Tomáš Vlach (ANO).

„Zavádíme tedy nový tarif pro přepravu dvou dospělých a dvou dětí za cenu 120 korun. Cena je za přepravu tam a zpět. Je to určité vybalancování toho nárůstu cen. Areál Větruše je velmi atraktivní a má ambice i do budoucna, proto děláme kroky, aby jej veřejnost využívala,“ dodal Vlach.

V minulosti městský magistrát doplácel provozní ztrátu. Náměstkyně Věra Nechybová (UFO) považuje lanovou dráhu vedoucí z obchodního centra Forum na zámeček Větruše za službu Ústečanům i turistům, kteří se přijedou do krajského města podívat, a proto se jí navýšení tarifů nelíbilo.

„Hledali jsme řešení a jsem ráda, že se povedlo najít shodu s představenstvem městského dopravního podniku a pro rodiny bude jízdné levnější,“ řekla Nechybová.

„Pro mě je podpora rodin s dětmi na prvním místě a jsem ráda, že vedení města vyslyšelo tento kompromis. Sama za sebe si myslím, že tak, jak dotujeme dopravu i kulturu, neměli bychom striktně trvat na tom, že tato zábava, kterou lidé navštěvují, jediná dotovaná nebude,“ dodala Nechybová.

Podívejte se, jak záchranáři trénovali záchranu cestujících z lanovky (11/2010):