Kraj chystá nová pravidla pro stavbu větrníků, původní soud označil za přísná

  15:18
Ústecký kraj chystá nové podmínky výstavby větrných elektráren na svém území. Dřívější regulaci zrušil Nejvyšší správní soud a vyhověl tak stížnosti skupiny obcí, lidí a firem. Vadilo, že kraj znemožnil jejich budování na téměř celém území. Nová pravidla mají být mírnější, přesto mají zabránit divoké výstavbě.

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Z naší iniciativy budeme předkládat aktualizaci zásad územního rozvoje a budeme hledat místa, kde by se mohly vysoké větrné elektrárny postavit a kde nikoliv. Zajistíme všechna vyjádření od ochránců přírody a ministerstva životního prostředí,“ uvedl hejtman Jan Schiller (ANO) s tím, že příprava pravidel potrvá několik měsíců.

Nové podmínky mají být mírnější než ty původní. Samospráva chce vyznačit území, kde bude výstavba možná a nepůjde proti ochraně přírody. Předchozí pravidla znemožňovala výstavbu vysokých větrníků na 99 procentech kraje. Zrušení regulace Nejvyšší správní soud odůvodnil tím, že Ústecký kraj nebral dostatečně v potaz veřejný zájem na výrobě obnovitelných zdrojů energie.

Postup odsouhlasili v pondělí krajští zastupitelé. Před jednáním kraj oslovil obce a města, aby k tomu poslaly své připomínky. „Chtěli jsme znát jejich postoj a na jejich názor dáme,“ doplnil hejtman. Pětadvacet obcí je pro krajskou regulaci, pět ji nepožaduje.

Mezi těmi, kdo regulaci vítají, je vedení Výsluní na Chomutovsku. „Myslím si, že je to potřeba. Výstavba gigantických větrných parků je obrovskou zátěží pro krajinu a zdevastuje ji nejen pohledově,“ uvedl starosta David Lacman (Za společnou obec Výsluní) s tím, že výstavba stožárů a přidružených technologií má negativní vliv i na zásoby podzemní vody v krajině.

Regulace větrných elektráren neměla logiku, vítá starostka její zrušení

Proti větrníkům bojuje Výsluní už řadu let. V jeho blízkém okolí nestojí žádný, byť zde o výstavbu usilovala jedna firma. Kvůli zamítavému postoji investor obec žaluje o více než 21 milionů korun. „Soudy případ stále řeší,“ dodal Lacman.

Obce, které krajskou regulaci odmítají, si myslí, že taková pravidla jsou nadbytečná. „Plošná regulace není nutná, a to vzhledem k tomu, že právní řád již nástroje k regulaci obsahuje,“ napsala krajskému úřadu Jana Nýdrová (Za Loučnou a Háj krásnější), starostka Loučné pod Klínovcem na Chomutovsku.

V současné době je na území Ústeckého kraje téměř 50 větrných elektráren, nejvíce se jich točí právě na vrcholcích Krušných hor. Největší větrný park s jednadvaceti stožáry se nachází u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku. V celé České republice je pak přes dvě stě větrných elektráren, které vyrobí zhruba jedno procento elektřiny vyrobené v Česku.

1. dubna 2023