Kruhovou budovu v Lounech odborníci obdivují, díky investorovi zase ožije

  8:22
Bydlení pro seniory a stacionář, dětská skupina, ordinace či bistro mají vzniknout v nevyužívaném objektu někdejší veterinární nemocnice v Lounech. Přestavba vyjde zhruba na 100 milionů korun a financovat ji bude soukromý investor, který kruhovou budovu koupil. Peníze shání i ve veřejné sbírce.

„V současné době máme hotovou studii a projektovou dokumentaci a pracujeme na stavebním povolení,“ uvedla Jolana Jakoubková z nadačního fondu Senior Inn, který za projektem stojí.

Zahájení přestavby se plánuje na příští rok. V první etapě by měly být vybudovány prostory pro dětskou skupinu a denní stacionář pro seniory včetně komunitní zahrady. Pokud vše půjde tak, jak má, s otevřením se počítá následující rok.

Druhá etapa zahrnuje vybudování bytů a zahrady pro seniory včetně ordinací. Jejich dokončení je plánované v roce 2030. Celkem tam má být 36 bytových jednotek s jednou obytnou místností, kuchyňským koutem a samostatnou koupelnou.

Vlastník objektu před časem odkoupil od Loun za 1,2 milionu korun pozemek, který se nachází těsně u budovy, aby ho mohl přičlenit. Vedení města záměr investičního fondu vítá.

Netypická kruhová stavba s plochou střechou a fasádou z boletických panelů stojí v Lounech od roku 1975. Podle památkářů jde o nadstandardní architektonický počin své doby. Není však kulturní památkou.

Pro současného vlastníka byla rozhodující hlavně strategická poloha. „Louny jsme vybrali vzhledem k rozvoji města, blízkosti Prahy a dokončení dálnice do Prahy. Dalším důvodem byla architektura budovy a její vhodnost pro multifunkční projekt včetně polohy blízko centra města,“ dodala Jakoubková.