iDNES.cz

Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku

  8:20
V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za péči o zeleň i modrou za společenský život. Letos Lukavec dosáhl v rámci kraje na ocenění nejvyšší, na stuhu zlatou. Stal se Vesnicí roku 2022 Ústeckého kraje.

Lukavec na Litoměřicku. Více než polovinu místních tvoří starousedlíci. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Do soutěže jsme se přihlásili už posedmé a nebudu zastírat, že jsme chtěli uspět,“ okomentoval získaný titul starosta obce Tomáš Šenfeldr (SNK).

Mateřská škola v Lukavci

Jedním z důvodů opakovaného přihlášení je finanční odměna za umístění. „Když chceme obec dále rozvíjet, potřebujeme každou korunu,“ uvedl starosta s tím, že za získaný titul dostanou jeden milion korun a dalších 300 tisíc od kraje. „To je téměř čtvrtina našeho rozpočtu, což je pro nás velmi zajímavá částka,“ doplnil.

Za poslední roky vesnice, ležící v těsné blízkosti Lovosic, značně prokoukla. Přitom jí v sedmdesátých letech minulého století kvůli nedaleké chemičce hrozil zánik.

„Tehdy tady byla stavební uzávěra, nesmělo se nic stavět, maximálně opravovat, protože jsme byli v tom největším spadu z lovosické chemičky. Vesnice měla spíš zanikat než se rozvíjet,“ vysvětlil starosta obce s 360 obyvateli.

Dnes je všechno jinak. Na návsi je opravený zámek, o kousek dál obchod, mateřská škola, sportovní areál, kulturní dům a hospoda. „Tu považuji za základ dění v obci,“ podotkl starosta.

Obec také disponuje více než dvacítkou obecních bytů. „Jedenáct nových jsme vybudovali v prostorách zámku, všechny máme plné,“ řekl starosta.

Více než polovinu místních tvoří starousedlíci. „Narodila jsem se tady, a i když jsem bydlela i jinde, do Lukavce jsem se před třiceti lety vrátila. Máme tady všechno. I doktora,“ vylíčila nadšeně Eva Svobodová.

Problém? Chybějící pozemky

Mít v tak malé obci lékaře není zcela obvyklé. „Pan doktor se k nám přistěhoval, tak jsme mu zařídili ordinaci. Hlavně starším lidem to vyhovuje,“ poznamenal starosta.

Život v Lukavci si pochvaluje i Ctirad Udatný. „Máme tady veškeré sportovní i kulturní vyžití, pořád se tady něco děje. Neměnil bych,“ poznamenal.

I když v obci panuje čilý sportovní a kulturní život, jeden problém zatím vypadá jako neřešitelný – chybějí pozemky na výstavbu rodinných domů. „Pozemky, které by připadaly v úvahu, nejsou obecní a zatím se nám je nedaří získat,“ zmínil starosta. „Zájem mladých je, ale pozemky nejsou,“ dodal.

Plocha, kde by mohla vyrůst až padesátka nových domů, totiž patří bývalému majiteli zámečku. „Zámeček jsme odkoupili, o prodeji pozemků stále jednáme,“ přiblížil starosta.

Právě zmiňovaný zámeček je po rekonstrukci dominantou obce. A už teď je jasné, kam půjdou peníze za titul. „Na zámku máme opravené zatím jenom přední křídlo. Na další část máme připravený projekt. Chceme tady vytvořit hasičské muzeum nebo novou hasičskou zbrojnici,“ představil plány starosta.

Spolupráce s dalšími Lukavci

Dobrovolní hasiči, stejně jako fotbalisté, jsou neodmyslitelnou součástí obce. „Na hasiče aktuálně chodí kolem 30 dětí, fotbalistů je ještě víc,“ sdělil starosta s tím, že kromě fotbalového hřiště či tenisového kurtu mají obyvatelé k dispozici i prostory na stolní tenis nebo badminton.

„Organizujeme také zájezdy do divadla, výlety, aktivní jsou různé spolky. Obnovili jsme některé kulturní tradice, třeba masopust nebo stavění májky,“ popsal starosta další aktivity.

A ještě jednou zajímavostí se může Lukavec pochlubit, má tři partnerské obce, své jmenovce. „Po povodních před 25 lety jsme finančně pomohli Lukavci u Fulneku. Když před 20 lety velká voda zasáhla nás, pomohly další tři Lukavce zase nám. Od té doby se každý druhý rok setkáváme,“ uzavřel vyprávění starosta.

Jestli malá obec u Lovosic uspěje i v celostátním kole soutěže Vesnice roku, bude jasné v polovině září.

zpět na článek