Otužilci, spojte se. Ledový muž Vencl baží po novém rekordu, zve na periferii

  11:36
Největší hustota otužilců na metr krychlový vody bude zkraje prosince na teplické Barboře. Ledový muž David Vencl totiž plánuje vytvořit český rekord v počtu otužilců naráz ve vodě na jednom místě.

David Vencl při tréninku na plavání v extrémních teplotách. | foto: David Vencl, www.czechiceman.cz

„Jak nemám do měsíce jeden rekord, jsem nesvůj,“ chechtá se Tepličan, který drží dvě světová maxima v plavání pod ledem jen v plavkách: na vzdálenost zvládl 81 metrů a do hloubky 52 metrů. A jeho recesistický světový rekord v umyvadlovém potápění je 4:03 minuty.

Teď bude spolutvůrcem otužileckého milníku, během něhož hodlá pokřtít svoji druhou knihu Muž pod ledem. Navazuje na jeho prvotinu o otužování Začni TEĎ!, tentokrát popisuje svoje světové výkony a freediving čili potápění na nádech.

Ledový muž Vencl: Strach je k ničemu, chci jít na hranu. To mě vzrušuje

„Po březnovém, hloubkovém rekordu jsem si dával pauzu, abych zregeneroval. Odpočíval jsem. Zároveň jsem si uvědomoval, že kontakt s lidmi mě nabíjí. A dělá mi dobře, když vidím jejich radost,“ vykresluje 41letý rodák z Lomnice nad Popelkou, co ho dovedlo k pokusu o otužilecký rekord.

„Dělat podobné akce je v mojí přirozenosti. V Teplicích jsem pořádal běhy, streetballové turnaje, tak jsem si řekl, že to spojím se křtem mé knihy.“

Oficiální český rekord v počtu otužilců, kteří jsou v jeden moment spolu ve vodě, není. Jen loni se v jeden čas otužovalo 114 lidí, ale na více místech na Lipně. „A v roce 2019 se sešlo 430 otužilců na Memoriálu Alfreda Nikodéma, jenže v několika kategoriích, ne tedy najednou ve vodě,“ zjistil Vencl.

15. března 2023

„Mít 430 otužilců by bylo hezké, abychom snížili počet hejtrů na minimum. Byl bych rád také za 300, na severu Čech je reálných i 500.“

Akce se uskuteční v neděli 3. prosince a bdít nad ní bude Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která tvoří Českou knihu rekordů.

„Vybral jsem teplickou Barboru díky hezkému prostředí. Sice není úplně ideální pro rekord, protože neleží ve středu republiky ani v Praze, což je střed světa, jak si mnoho Pražáků myslí,“ se smíchem popichuje Vencl.

„Ale i periferie si zaslouží svých pět minut slávy. Navíc v Teplicích mi hodně lidí fandí i pomáhá. Jak při tréninku, tak před rekordy, hlídali mě u vody, přiložili ruku k výrobě ledu.“

Aby byl rekord uznaný, musí se otužilci registrovat na Venclově webu. Chvíli po spuštění přihlášek se zapsalo už 150 lidí. „Můžou přijít také nováčci, stačí ve vodě vydržet pár vteřin. Budu mít i workshop, řeknu jim, jak se otužovat bezpečně, takže se nemusí ničeho bát,“ uklidňuje propagátor otužování.

Jako kmotra knihy se zúčastní televizní sporťačka Kateřina Nekolná, Vencl oslovil i další známé tváře, například Evu Decastelo či Honzu Dědka.

23. února 2021

Autor: