Žalobci navrhují přísnější ústav pro viníka tragického požáru ve Vejprtech

  11:04
Muž, který založil loňský tragický požár domova Kavkaz pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, se možná bude muset přesunout z běžné léčebny do přísně střeženého ústavu. Podle zjištění iDNES.cz pro něj státní zastupitelství kvůli jeho stavu požaduje zabezpečovací detenci.

Při tragickém požáru v Domě pro osoby se zdravotním a mentálním postižením Kavkaz zemřelo osm lidí. (20. ledna 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Podali jsme ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem návrh na uložení ochranného opatření, konkrétně zabezpečovací detence. Naším cílem je zabránit pachateli v jakémkoli eventuálním nebezpečném jednání a chránit tak společnost,“ potvrdil náměstek šéfa ústeckého krajského státního zastupitelství Dan Anděl.

„Ve svých závěrech tento postup navrhují i znalci, kteří muže označili za vysoce nebezpečného,“ dodal Anděl.

Kdy se soud bude návrhem zabývat, zatím není jasné.

Zabezpečovací detence se vykonává ve speciálních ústavech, kde mají klienti potřebnou zdravotní péči a kde je zároveň střeží vězeňská služba. Detence není časově omezená. Trvá tak dlouho, dokud je potřeba.

Požár ve vejprtském domově Kavkaz vypukl loni 19. ledna brzy ráno. Muž, který byl tehdy klientem zařízení, podle vyšetřovatelů zapálil polštář na pohovce ve společenské místnosti. Na místě se tehdy udusilo osm klientů, devátý zemřel později v nemocnici.

Policie kvůli zdravotnímu stavu pachatele případ pravomocně odložila. „Z hlediska trestního práva je nepříčetný. Jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly v době spáchání skutku vymizelé,“ řekl už dříve Dan Anděl.

Kriminalisté věc vedli jako obecné ohrožení. Trestně odpovědnému pachateli by hrozil až osmiletý trest.

Muž trpící duševním onemocněním je nyní v „běžné“ léčebně, nikoli ve Vejprtech. Místní městská správa sociálních služeb (MSSS), pod níž domov spadá, provedla po události interní šetření. Na jeho základě následně označila za podezřelé tři klienty, které přemístila jinam.

Jak zjistila redakce iDNES.cz, zmíněný pachatel je jedním z této trojice. „Ano, je to jeden z těch tří,“ potvrdil ředitel MSSS Viktor Koláček.

V souvislosti s událostí běží ještě jedno vyšetřování. Jeho předmětem je, zda něco nebylo zanedbáno před požárem. Například zda byly dodrženy všechny protipožární normy. Dohled nad touto částí vede chomutovské státní zastupitelství.

Do domova Kavkaz už se mezitím klienti vrátili. Zařízení má za sebou nákladnou rekonstrukci.