V promlčeném případu náměstka Kliky soudci nepochybili, říká jejich šéf

  11:32
Vedení mosteckého okresního soudu hájí postup dvou svých soudců. Ti opakovaně zprošťovali obžaloby náměstka hejtmana Martina Kliku z ČSSD za dopravní nehodu, při níž zemřel člověk.

Martin Klika před mosteckým soudem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Počínání svých soudců v nyní již promlčeném případu muselo vedení mosteckého okresního soudu prověřit po výzvě od krajského státního zastupitelství a především od vedení krajského soudu.

Fotogalerie

„Nedošlo k zaviněnému porušení povinností soudce. Neshledáváme proto důvod pro jakákoli kárná opatření vůči těmto soudcům,“ sdělil včera MF DNES předseda mosteckého soudu Martin Beneš.

V únoru 2013 Klika ve tmě srazil na čtyřproudové silnici I/13 u Mostu opilého chodce, který zraněním podlehl. Politik neporušil žádný předpis. Státní zástupce ho nicméně vinil z usmrcení z nedbalosti.

Mostečtí soudci Kliku pětkrát zprostili obžaloby s tím, že vina je na straně sraženého muže. Odvolací krajský soud případ první instanci opakovaně vracel s tím, že nevyhodnotila správně důkazy. Jednou dokonce nařídil i změnu soudce.

V lednu musel krajský soud trestní stíhání Kliky zastavit kvůli promlčení, přičemž pokáral první instanci, že soustavným tvrdohlavým přístupem, kdy nerespektovala pokyny z Ústí, případ zmařila.

„K promlčení došlo ryze v souvislosti s nesouladným hodnocením důkazů soudci okresního a krajského soudu,“ řekl Beneš s tím, že když krajský soud nenařídil žádné konkrétní úkony jako doplnění důkazů, je čistě na soudcích, jak provedené důkazy vyhodnotí.

„Přičemž nebylo shledáno, že by důkazy deformovali, že by některé opomněli vyhodnotit či je vykládali v rozporu s elementární logikou,“ dodal Beneš.

Krajský soud, jak uvedla jeho mluvčí Veronika Suchoňová, teď „ještě provede další šetření“. Konkrétněji ale další postup nerozvedla.

Loni v listopadu soud popáté zprostil Kliku obžaloby za smrt chodce: