iDNES.cz

Letošní úroda medu je dobrá, pochvalují si včelaři. Zdražení nechystají

  8:56
Po dvou slabých letech, kdy byla úroda medu malá, si včelaři letošní sezonu pochvalují. Výnosy medu jsou podle nich dobré. I když je nutné letošní rok rozdělit na dvě části – jarní období přineslo medu hodně, léto však už tak „štědré“ nebylo.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MafraiDNES.cz

„Letošní sezonu bych hodnotil jako dobrou, možná dokonce jako více než dobrou,“ líčí spokojeně Josef Horák, který chová včely nedaleko Litoměřic, kde má celkem 33 včelstev.

S tím souhlasí i Petr Bašus, předseda Českého svazu včelařů z Třebenic na Litoměřicku. „Byl to jeden z lepších roků. Hlavně ze začátku byla letošní úroda medu velmi dobrá, zejména první vytáčení,“ uvádí.

Včelaři si chválí především pozvolný nástup jarních teplot. „Konečně bylo normální jaro. Problémem minulých let byla velmi rychlá jara, kdy všechno vykvetlo najednou a pak to najednou přestalo kvést a přišly deště. Včely pak létaly, jak říkáme, na prázdno,“ poznamenává teplický chovatel včel Jiří Jindra.

Po dobrém jaru však nastalo špatné léto. „Jak přišly vysoké teploty, vše se výrazně zhoršilo. Možná nektar zaschnul. Druhá polovina sezony pak byla na výnos medu daleko horší,“ vypráví Martin Polončík, který chová včely na Žatecku.

Propad letního výnosu přibližuje předseda svazu litvínovských včelařů Miroslav Nedrla. „Z jednoho včelstva jsem na jaře získal okolo 40 kilogramů medu. Ale po horkém létě to vycházelo jen na 10 až 12 kilogramů,“ zmínil.

Náklady stoupají i včelařům

Dobrou zprávou je, že i přes výrazné zdražení vstupních nákladů na chov se oslovení včelaři nechystají cenu medu zvýšit. „Roli samozřejmě hraje zdražení energií. Med musíme vytáčet a medomety jsou dnes většinou elektrické. Některé medy musíme natavit, na což také potřebujeme energii. Další položkou je cukr. Dříve jsem ho kupoval za 10 korun, dnes stojí 25, takže dražší je i dokrmování včelstev,“ popisuje Polončík.

Včelaři také často musí za svými včelstvy dojíždět, což zase ovlivňuje zdražení pohonných hmot. Podle předsedy litoměřické okresní organizace včelařů Jana Masopusta se jedná o minimálně 20 cest ročně.

Oslovení včelaři uvádějí, že se dnes cena medu nejčastěji pohybuje mezi 170 až 200 korunami za kilogram. „Někteří však med prodávají i za 270 korun,“ zmiňuje Masopust.

Med se však dá sehnat i výrazně levněji. „Vídávám ho i za 150 korun,“ říká Bašus.

Josef Horák případné zájemce o med uklidňuje, že on nezdražil. „Ani moji kamarádi včelaři nezdražují. Nemyslím si, že cena medu nějak výrazně stoupá,“ míní.

Horák vidí naději i do budoucna. „Staří včelaři sice vymírají, ale na druhé straně mladí přibývají. Samozřejmě, že mnozí nadšeně začnou, ale když zjistí, kolik je s tím práce a investic, rychle odpadnou. Ale řada jich zůstává,“ vypráví s tím, že týdně věnuje včelám asi pět hodin práce. „Při medobraní je to samozřejmě daleko náročnější,“ dodává.

zpět na článek